Neviđena suradnja hrvatskih i stranih službi

U istrazi oko preuzimanja tvrtke pomažu Mađari i Britanci

Mladen Bajić
Željko Hladika
Autor
Gojko Drljača
21.10.2009.
u 20:02

Podravka je imala opcijski ugovor s Fimom te je na temelju toga imala pravo na prvokup spomenutih dionica.

Već je neko vrijeme jasno da su uhićeni menadžeri iz uprave Podravke, kupujući Podravkinim novcem Podravkine dionice, vukli poteze zbog kojih će snositi ozbiljne pravne konzekvencije. Međutim, do sada su tvrdili kako su sve ono što se činili radili u najboljoj namjeri, tj. kako bi tvrtku zaštitili od neprijateljskog preuzimanja, odnosno srpskog tajkuna Miškovića ili norveške kompanije Rieber & Son.

Danas je, međutim, predsjednik uprave Hanfe Ante Samodol potvrdio da su u vrlo detaljnoj istrazi utvrdili da su Podravkini menadžeri pokušali odraditi management buyout (MBO), tj. pokušali su preuzeti Podravku. Usto, Hanfa je provela istragu makinacija u Podravci ne samo kad je riječ o menadžerskom preuzimanju nego i korištenju povlaštenih informacija, posrednom stjecanju dionica te opcijskom ugovoru kao materijalnim činjenicama.

Čudna razlika kredita

Od Samodola doznajemo kako su pod posebnim povećalom i uloge Merrill Lyncha, konzultantske kuće koja je osigurala Fimi margin kredit za preuzimanje Podravkinih dionica koje su deponirali u za to posebno osnovanu tvrtku FIMA AMI na Malti, ali i mađarske OTP banke, koja je preuzela dug Fime Merrillu kad je cijena dionica počela padati pa je došlo do margin calla.

Podravka je imala opcijski ugovor s Fimom te je na temelju toga imala pravo na prvokup spomenutih dionica, a bila je i dužna pokriti minuse po margin call, zbog čega je poslije odrađivala enormne tajne uplate preko SMS-a. Samodol tvrdi da im u istrazi Merrill Lyncha pomaže britanski FSA (Finacial System Authorty), a što se tiče OTP-a mađarski HFSA (Hungary Financial System Authority).

Ukratko, zbog pokušaja menadžerskog preuzimanja Podravke u tijeku je krupna i složena međunarodna istraga. Zanimljivo je da je mađarska OTP banka, koje je uskočila spasonosnim preuzimanjem duga od Merrill Lyncha, jedan od ključnih dioničara mađarskog MOL-a, a poznato je da je s MOL-om u vrlo dobrim odnosima ministar Polančec, inače navodni neformalni politički gazda u Podravki, kojeg se pitalo za sve bitne odluke.

Iz Hanfe doznajemo da postoji i čudna razlika u iznosu duga koji je OTP banka preuzela od Merrill Lyncha. MOl je navodno držao 26 milijuna eura duga, dok sada OTP drži 32 milijuna. Odakle razlika, utvrdit će, kaže Samodol, istraga. Podsjetimo, Večernji list je već pisao da menadžment planira preuzeti Podravku. Iako su oni poslije tvrdili da je riječ isključivo o sprečavanju neprijateljskog preuzimanja, činjenica je da su praktično odradili prvi korak u cijelom planu preuzimanja.

Pad cijena dionica

Naime, menadžeri su po tajnom planu i trebali osnovati SPV (Special Purpose Vehicle) kao posebnu pravnu osobu s off shore destinacijom, ali pod regulativom EU na koju će staviti kreditom Merrill Lyncha kupljene dionice kojima će pak cijena rasti pa će izvlačiti novac iz te tvrtke od razlike u cijeni. To su i učinili. 
Međutim, cijena dionica nije rasla, nego je počela padati. A tada su se, govori nam izvor iz Hanfe, počeli dodatno uvaljivati...

Ključne riječi

Komentara 6

PO
poduzetnik
21:01 21.10.2009.

TKo to jos pametan vjeruje Englezima?

BT
bili-tartuf
23:43 21.10.2009.

nije cúdno da su nam blokirali -Pravo u Pristupnim pregovorima za EU,...kada nam Englezi \"pomazú\",....samo da nam jos´nebi \"pomagali\" u rjesávanju Granice sa Slovencima ??...pa cé sve pojti u vrajzú matr...

MI
misuratakid
12:24 22.10.2009.

Gospodine Drljaca ako grijesite na sitnim detaljima, kako Vam se moze vjerovati u ozbiljnijim stvarima koje pisete? Britansko regulatorno tijelo (FSA) ne zove se \"Financial System Authority\", nego FINANCIAL SERVICES AGENCY. I slijedeci put kada se pojavite na Televiziji potruditee se odjenuti u nesto pristojno. Sinoc ste izgleali kao da Vas je Hloverka pokupila na izlazu iz teretane!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije