Liječnici KB-a Rebro, suočeni su s rijetkim medicinskim slučajem i na svjetskoj razini – novorođenčetom koje, osim što je rođeno kao hermafrodit ili interseksualna osoba, odnosno kao osoba koja ima obilježja obaju spolova, ima i druga urođena višestruka tjelesna oštećenja.
Ne podliježu statistikama
Dijete je rođeno prošlog petka u zagrebačkoj Kliničkoj bolnici Merkur, a nakon porođaja prebačeno je u Klinički bolnički centar Rebro, gdje bebu očekuje više operacija.
Kako neslužbeno doznajemo iz bolnice, dijete je stabilno te se jučer nalazilo na Odjelu intenzivne njege za novorođenčad. Njegovo stanje otkriveno je još ultrazvukom, tako da su liječnici i tijekom trudnoće pažljivo pratili stanje majke.
Oštećeno mu je više organskih sustava u tijelu, a liječnici, koji ne žele istrčavati s prognozama o njegovu stanju, pokušavaju utvrditi točnu dijagnostiku ovog kompliciranog slučaja. Što se tiče vitalnih funkcija, beba je zasada stabilno, a sutra je očekuje jedan dio liječenja, odnosno bit će podvrgnuta jednoj od operacija.
Kako smo neslužbeno doznali iz bolnice, osim što kod djeteta ne postoji diferencijacija spola, riječ je o malformacijama više drugih organskih sustava. Ishod i oporavak nemoguće je predvidjeti upravo zato što su ovakvi slučajevi izuzetno rijetki te ne podliježu statistikama, ističu liječnici.
Manjak enzima
– Malformacije su inače najčešće bolesti kod djece, pa je zasad teško govoriti o razmjerima konkretnog slučaja. Još nemamo uvid u djetetovo cjelokupno stanje, pa se ne želimo istrčavati s prognozama. Dijagnostika je u tijeku. Zbog zaštite identiteta teško bolesnog djeteta i njegovih roditelja, ne možemo vam dati više informacija – rekao je prof. dr. Ivan Maličić, predstojnik Klinike za pedijatriju KBC-a Rebro.
– Hermafroditizam ili dvospolnost vrlo je rijetka anomalija.
Mi smo na Rebru jedini centar u Hrvatskoj koji se bavi ovim područjem i u posljednjih petnaestak godina imali smo sedamdesetak takve djece. Dakle, riječ je o rijetkoj, ali ne i o nepoznatoj anomaliji – rekao nam je dječji kirurg prof. dr. Stipe Batinica koji se, među ostalim, bavi kirurškim zahvatima korekcije djece dvospolaca.
Ova prirođena pogreška događa se zbog manjka određenoga enzima pa se spolni organ ne razvije do kraja, a najčešće je riječ o djetetu ženskoga spola.
No, prije svega, nužno je, i to što prije, obaviti dijagnostiku, niz testova i pretraga – endokrinoloških, bioloških, metaboličkih – kako bi se utvrdilo pripada li dijete genski i gonadno muškom ili ženskom spolu. Gonade su spolne žlijezde (jajnici i testisi).
Ženske karakteristike
Dakle, najvažnije je odrediti spol djeteta jer se nakon toga kirurškim putem može oblikovati vanjski izgled spolovila – objašnjava prof. Batinica te ističe da se neutralni spol uglavnom oblikuje u ženske vanjske karakteristike spolnog organa.
– Riječ je o prilično složenom kirurškom zahvatu, u čemu je iznimno važna suradnja između liječnika i roditelja – ističe prof. Batinica.
Da, Miro - ali sigurno ne u OVAKVOM kontekstu !