Iako se Brijuni najčešće spominju u Istri kao mjesto elitnog turizma, već dulje, osim razvikanih vila, nisu i najprestižnije odredište za istančane goste. Istra se profilirala kao poluotok s nekoliko tisuća malih vila i kuća za odmor koje su i ove godine "in". Vlasnici su tih vila političari, pjevači, ali i pokoji lord i plemkinja, glumci, odvjetnici, poduzetnici. Svima njima zajednička je zarada na račun onih koji žele glamur u specifičnim objektima koji, uz koketiranje s istarskom arhitekturom, nude sve što modernim nomadima treba.
Već i najave za Uskrs pokazuju da će vile biti hit i ove godine. Zahvaljujući njima u središnjoj je Istri iz godine u godinu sve više turista. Direktor Turističke zajednice središnje Istre Radenko Sloković kaže da je (u posljednjih desetak godina) u središnjoj Istri svake godine čak 30 posto više gostiju. To u brojkama nije mnogo jer posrijedi su mali luksuzni objekti, kojih je ondje oko stotinu. Najviše ih je na području Svetog Lovreča i Tinjana gdje vile za odmor ima i obitelj Cetinski. Oni su svoje vile za najam registrirali potkraj prošle godine. Obje su na području Tinjana, vila Capo u vlasništvu je Mirka Cetinskog, a Sangermano njegova sina Mattea. Obje vile imaju bazen i mogućnost odmora za šest turista. Do sada su, prema informacijama Turističke zajednice, obje vile zajedno imale 44 gosta i 434 noćenja. Nude se i za ovaj Uskrs. Sedmodnevni boravak u vili Capo stoji 1100 eura, za Uskrs je već rezervirana, a u vili Sangermano sedmodnevni odmor stoji 1700 eura.
Iako su zbog afere Končar ove vile možda najpoznatije, među jeftinijima su za odmor.
Još je najskuplja stancija Meneghetti u vlasništvu zagrebačkog odvjetnika Miroslava Pliše i Romane Kajfež. Luksuzna stancija na 10-ak hektara nudi boravak za desetak osoba. Tjedan za Uskrs ondje stoji 9800 eura, a rezervirana je od 22. do 30. travnja. Ova najskuplja vila rezervirana je i u srcu sezone u kolovozu.
Agencija Villas forum objavljuje smještaj u nekim od najljepših vila u Istri, a najtraženije su one na području romantičnog Motovuna. Među takvima je i vila Kristina austrijske plemkinje Christine Lobkowicz. U njoj za sedam dana boravka valja odvojiti 3600 eura, ali za Uskrs se ne iznajmljuje jer vlasnica dolazi na odmor. Škotski lord McEwen pak zarađuje na vili Palazzo Portole u Oprtlju. Ondje je sedam dana boravka 3000 eura, ali za Uskrs ne očekuju se turisti jer dolazi lord. No i plemkinja i lord vjerojatno će dovoljno zaraditi već ovog ljeta.
Među najtajanstvenijim je kućama vila na Bujštini, a jedan od njezinih suvlasnika navodno je i veliki glumac Antony Hopkins. Ondje sedam dana boravka stoji oko 4500 eura, no ovog se Uskrsa ne iznajmljuje. Dolaze prijatelji suvlasnika, ali, na žalost, ne i Anthony Hopkins. Vila je vlasništvo međunarodne tvrtke u kojoj A. Hopkins ima dionice, a koja ima luksuzne vile po cijelom svijetu. Vlasnici tih objekata i njihovi gosti najčešće su dobro čuvana tajna. Tajna je, dakako, i zarada.
Osim domaćih političara koji imaju svoje kvadrate u Istri, poput Vesne Pusić koja u selu Sovinjaku ima malu kuću, Istra je privlačna i nekim stranim političarima. Još prije tri godine u selu Bačvi nedaleko od Višnjana kuću je kupio Alistair Paul Ruiters, bivši ministar gospodarstva u Južnoafričkoj Republici. Novi, povremeni stanovnik Istre, inače rođen u Cape Townu, kupio je nekretninu preko tvrtke Ljeto Kapital d.o.o. I njegova kuća od stotinjak četvornih metara može se unajmiti za odmor, a cijena je od 700 do 1500 eura za tjedan dana boravka.
Fantasticno,....divna arhitektura.