U završnici velike antikorupcijske akcije u riječkoj carinarnici i u Zagrebu u mrežu Uskoka pala je 17 člana skupina u kojoj je bilo desetoro carinika, dva direktora riječkih špediterskih tvrtki – neslužbeno se doznaje da je riječ o Aurel Tradeu i i Ilirijašpedu, i još petoro s njima povezanih osoba među kojima su uvoznici robe, a jedan od njih je i kineski državljanin.
Skupina koja je, vjeruju Uskokovi istražitelji, radila kao zločinačka organizacija, u osam je mjeseci oštetila državu za najmanje 8 milijuna kuna lažirajući dokumentaciju, količine i vrijednost robe koja se uvozila u Hrvatsku iz Kine i Italije, pa su na temelju neistinite dokumentacije bila umanjena carinska davanja i u konačnici prihod državnog proračuna. Koliko su pri tome carinici i špediteri strpali u svoj džep, tek će se doznati, no svi redom bili su dobro plaćeni za svoje "usluge".
Članove skupine koji su u utorak poslijepodne jedan za drugim dovođeni na ispitivanje u riječko sjedište Uskoka, tužitelji sumnjiče zbog počinjenja više kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti, primanja i davanja mita te krivotvorenja službene i poslovne isprave, sve u sastavu zločinačkog udruženja.
Desetoro carinika, među kojima je i jedna žena, Katica Uljar, inspektorica u Carini, inače supruga bivšeg ravnatelja carinske uprave, u dogovoru s dvojicom direktora špediterskih tvrtki, od kolovoza 2012. do veljače 2013., u Zagrebu, Rijeci i Škrljevu, "žmirili su" na neistinitu dokumentaciju uvezene robe. Špediteri su, nakon što bi od uvoznika zaprimili dokumentaciju o količini i cijeni, za istu robu izradili carinske deklaracije i nove račune u kojima su, kako su se prethodno dogovorili, naveli manje količine i minimalne cijene te su takvu preinačenu dokumentaciju dostavljali carinicima. Oni su je uredno ovjeravali, a novac su od uvoznika robe primali špediteri, a nakon što bi dio zadržali za sebe dogovoreni iznos prosljeđivali su carinicima.
>>Riječki liječnik Alan Bosnar ostaje u zatvoru