Njemački ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle pozvao je na hitni sastanak američkog veleposlanika u Berlinu zahtijevajući dodatno očitovanje o navodima da je američka obavještajna služba prisluškivala čak i mobitel kancelarke Angele Merkel. Prema izvorima iz njemačke vlade Westerwelle je veleposlaniku "natrljao nos" izražavajući bijes njemačke strane iako je još u srijedu navečer, samo nekoliko sati nakon otkrivanja prisluškivanja, glasnogovornik Bijele kuće ustvrdio da se mobitel Angele Merkel ne prisluškuje.
Izvor je Snowden
Otkrićem, koje je na temelju Snowdenovih informacija u srijedu objavio njemački časopis Der Spiegel, razumljivo, nije bila zadovoljna ni sama kancelarka koja je odmah nazvala Obamu u Bijeloj kući i poprilično mu žestokim tonom objasnila da je ovakav postupak među saveznicima i prijateljima neprihvatljiv.
– Unatoč svim izljevima bijesa njemačke javnosti i političara, mislim da nije otkriveno ništa novo. Jasno je da obavještajne službe pokušavaju prisluškivati komunikacije visokih političara drugih zemalja, a prijateljstvo s tim nema puno veze. Pa uvjeren sam i da talijanske službe pokušavaju prisluškivati hrvatski politički vrh, poznato je da su Slovenci u prošlosti nadzirali hrvatske komunikacije... To je poznato, ali je i vrlo neugodno kada izađe u javnost ili kada se o tomu nađu dokazi – kaže politički analitičar dr. Tvrtko Jakovina.
Iako je NSA samo dan prije optužena da je potajno u Francuskoj tijekom smo jednog mjeseca zabilježila 70 milijuna telefonskih razgovora, podaci o prisluškivanju njemačke kancelarke daju ovome potpuno novu dimenziju. Angela Merkel vodi danas najjaču i najutjecajniju članicu Europske unije, a njemački su odnosi s Washingtonom danas vjerojatno na najnižoj točki od Drugog svjetskog rata naovamo. Koliko je stvar ozbiljna, pokazuje i činjenica da se u istragu o prisluškivanju uključilo i njemačko državno odvjetništvo. I dok traje istraga što se doista zbivalo s komunikacijama Angele Merkel, jesu li i u kojoj mjeri njeni telefonski razgovori bili snimani, njemačka javnost ključa. Sjedinjene Države sve manje Nijemaca doživljava kao prave, istinske prijatelje. U tom smjeru ide i jučerašnja izjava njemačkog ministra obrane Thomasa de Maizièrea koji je komentirao skandal.
– Amerikanci i dalje ostaju naši prijatelji, no ovako nešto jednostavno se ne radi. Znam da se moje komunikacije nadziru, to je i za očekivati jer ja sam ministar obrane, no nisam očekivao da bi nadzirali i kancelarku. Ovo će imati velike posljedice, jednostavno ne možemo sve ignorirati i vratiti se odnosima kakvi su bili do srijede popodne, ustvrdio je Thomas de Maizière.
Koriste poziciju žrtve
Njemački analitičari u svojim nastupima pak nisu birali rječnik poput ministra obrane. Za jednog od njih prisluškivanje je najgora moguća uvreda Njemačkoj, drugi pak tvrdi kako je nadzor komunikacija Angele Merkel udarac u lice cijelom njemačkom narodu. Šef socijaldemokrata Sigmar Gabriel upozorio je da ovo prisluškivanje u pitanje dovodi pregovore o solobodnoj trgovini SAD-EU.
– Prijatelja se nikada ne špijunira – poručila je jučer Baracku Obami na summitu EU u Bruxellesu bijesna Angela Merkel.
>> Spiegel: Američka obavještajna služba prisluškivala i A.Merkel