Skori ulazak Hrvatske u Europsku uniju izaziva sve veći interes zemalja članica. Za njemačke građane, najtiražniji njemački list Bild, koji s nakladom od 2,5 milijuna primjeraka dopire do 12 milijuna građana, na drugoj stranici tiskanog izdanja za cijelu Njemačku objavio je veliki razgovor s hrvatskim veleposlanikom u Berlinu dr. Mirom Kovačem. Isti razgovor s par dodatnih pitanja objavljen je i na njihovu online izdanju.
Hrvati se vesele
Ovom prigodom objavljujemo najveći dio razgovora našeg veleposlanika za Bild.
Gospodine veleposlaniče, Europska unija se nalazi u krizi, u nekim se zemljama razmišlja o istupanju. I upravo sada Hrvatska želi pristupiti. Čemu se Vi nadate?
Za nas je i dalje razumno pristupiti Europskoj uniji. Pristup će donijeti našoj zemlji i našim građanima mnogo dobroga. U stanovništvu postoji solidna većina za pristupanje. Hrvati se vesele što će postati dio prostora na kojem vladaju sloboda, sigurnost i pravo. Međutim, naravno da vidimo i aktualne probleme. Prije dvadeset godina bili smo EU entuzijasti, a sada smo EU realisti.
Pristup je i financijski zanimljiv. Koliko novca iz EU-fondova želite uzeti?
Pristup EU za nas ne znači da ulazimo u zemlju čudesa. Naravno da ćemo imati pravo na EU sredstva, npr. za područja zaštite okoliša i prometnih mreža. […] Mi smo do sada mnoge stvari i sami riješili, primjerice izgradnju autocesta, u što se mnogobrojni njemački turisti u Hrvatskoj mogu iz godine u godinu uvjeriti. Inače, u Hrvatskoj se smatra uzornim koliko su djelotvorno istočnonjemačke savezne zemlje izvlačile sredstva EU-a.
Političari upozoravaju na korupciju u Hrvatskoj. Je li zemlja korumpirana?
Mogu razumjeti da tu i tamo postoje sumnje, pogotovo zbog nedavnih iskustava unutar EU. Činjenice su sljedeće: mi smo prošli dosad najstroži proces pristupanja. Potvrđeno nam dosad najstroži proces pristupanja. Potvrđeno nam je da smo zreli za pristup i da smo mukotrpno radili, pa i na suzbijanju korupcije. Međutim, borba za više transparentnosti i efikasnosti se nastavlja. To ne želi samo hrvatska politika, to očekuju i hrvatski građani.
Računate li s pojačanim priljevom hrvatskih radnika u Njemačku nakon pristupanja?
Ne računamo s tim da će mnogi Hrvati napustiti svoju zemlju kako bi radili u Njemačkoj. To ima veze i s tim da Hrvatska nije zemlja jeftine radne snage. Osim toga Hrvati već dugi niz godina uživaju u slobodi kretanja unutar EU. U Njemačkoj bi doista moglo doći do ograničavanja pristupa tržištu rada, primjerice za nekvalificirane radnike. No, postoje i inicijative nekih njemačkih saveznih zemalja da ne bude nikakvih zapreka.
Hoće li Hrvatska kasnije uvesti i euro?
Prema ugovorima o EU je jasno da bi svaka zemlja trebala pristupiti eurozoni ako za to ispunjava sve uvjete. Kada dođe vrijeme, ići ćemo za tim. Ali sve u svoje vrijeme.
>>Bild: Kladimo se – Hrvatska je sljedeće groblje naših milijardi
>>Milanović o Bildu: Čak i da smo u eurozoni, ne bismo bili teret