Vijeće Europske unije na današnjem je zasjedanju između ostaloga raspravljalo i o teškoj političkoj situaciji u Siriji, koja je od ožujka prošle godine paralizirana prosvjedima u kojima je dosad poginulo više od 5000 ljudi.
U zaključcima se navodi da je Europska unija i dalje "duboko zabrinuta" zbog "raširenih i sustavnih kršenja ljudskih prava" te još jednom poziva na kraj nasilja. Europska unija također osuđuje "brutalno" gušenje prosvjeda sirijske vlade te poziva predsjednika Bashara al-Assada da odmah odstupi s dužnosti kako bi omogućio mirnu i demokratsku tranziciju.
EU je u ponedjeljak odredila nova 22 pojedinca i osam entiteta koji će, zbog svoje odgovornosti za nasilje, biti podložni restrikcijama, uz napomenu kako će nove mjere biti nametnute samo režimu, a ne civilima. EU će nastaviti suradnju s oporbenim snagama koje se zalažu za nenasilje i demokraciju, poput Sirijskog nacionalnog vijeća.
Europska je unija osudila bombaške napade u Damasku 23. prosinca 2011. i 6. siječnja 2012. kao i napad 11. siječnja u kojima su ubijeni francuski novinar i brojni sirijski civili, a ozlijeđen je i jedan nizozemski novinar. Sirijske vlasti moraju zajamčiti sigurnost novinarima u njihovoj zemlji kako bi mogli nesmetano obavljati svoj posao pružanja nepristranih informacijama, piše u zaključcima Vijeća EU.
EU pozdravlja rezoluciju Arapske lige i njezin zahtjev za podrškom Vijeća sigurnosti UN-a te poziva Siriju na suradnju s Arapskom ligom i pridržavanje njezina akcijskog plana. Europska je unija izrazila i podršku svim članicama Arapske lige u njihovim nastojanjima da se nasilju stane na kraj, a pozdravlja i odluku lige o produženju promatračke misije.
A Ja pozivam EK i sva njena tijela da odmah daju ostavku jer su to nametnute nedemokratske institucije koje nisu birane na demokratskim izborima na te funkcije.