Po prvi put u povijesti Hrvatska vlada, odnosno njezina ministarstva, te niz drugih upravnih tijela i državnih institucija neć kupovati električnu energiju od Hrvatske elektroprivrede, nacionalne elektroenergetske kompanije. Na objedinjenom natječaju za opskrbu električnom energijom 35 ministarstva i ureda državne uprave tijekom sljedeće dvije godine najpovoljniju cijenu ponudila je slovenska tvrtka GEN-I.
Iz obnovljivih izvora
Inače, GEN-I je prije nekoliko dani predstavio i svoju ponudu jeftinije električne energije za kućanstva, a na Vladinom natječaju ponudio je 93 milijuna kuna bez PDV-a, odnosno 16 milijuna kuna manje od procijenjene vrijednosti nabave koja je iznosila 109 milijuna kuna. Nešto nižu cijenu ponudila je slovačka Korlea, a HEP –Opskrba oko 9 milijuna kuna više od Slovenaca.
– Suradnja s najvišim državnim tijelima Republike Hrvatske dodatna je potvrda naše ozbiljnosti, kvalitete i snage. Ovime smo ponovno pokazali kako smo u stanju ponuditi najpovoljnije cijene opskrbe električnom energijom. Važno je istaknuti da se u ponudi tražilo da dio energije dolazi iz obnovljivih izvora, a mi smo uspjeli osigurati da cjelokupna energija koju ćemo isporučivati bude upravo iz obnovljivih izvora – rekao je dr. sc. Robert Golob, predsjednik Uprave skupine GEN-I. Ovaj natječaj još je jedan pokazatelj oštre konkurencije koja će tijekom narednih mjeseci vladati na domaćem elektroenergetskom tržištu. Iako će u fokusu javnosti biti ponude električne energije za kućanstva, nema sumnje kako će se najveća tržišna bitka voditi upravo oko velikih potrošača, gdje postoje najveće mogućnosti uštede, ali i gdje opskrbljivači najviše mogu zaraditi.
Marketinški poraz
Interes opskbljivača za opskrbu velkih potrošača - poput javnih institucija - je logičan.
Za razliku od kućanstava gdje je potrbno uložiti golem trud u naplatu, kod velikih potrošača je moguće prodati veće količine energije uz puno manji administrativni napor. Problem je što će pritom bitka biti poprilično netransparentna. Većina opskrbljivača za taj segment potrošača u načelu objavljuje tek osnovne tarife, ali onda ponudu prilagođava svakom kupcu kroz rabate koje nudi. Pritom treba znati kako je HEP tu u nešto nepovoljnijoj stuaciji, jer ima zakonsku obvezu da nudi iste uvjete grupama kupaca, što znači da dvjema tvrtkama iste djelatnosti i slične potrošnje po zakonu mora ponuditi iste uvjete. Alternativni dobavljači tu obvezu nemaju, pa se može očekivati i da će s vremenom temeljem toga oduzeti određeni tržišni udjel HEP-u. Ipak, to zasad za državnu kompaniju nije zabrinjavajuće, jer je i dalje dominantan igrač na tržištu. Gubitak natječaja za opskrbu državnih institucija u prvom redu za HEP je marketinški poraz koji će konkurencija nedvojbeno koristit za vlastitu promociju.
>>Dolazak konkurencije ne zabrinjava HEP. Snizit će cijene struje?