– Ne trebate se bojati. Led, snijeg, niske temperature, orkanska nevremena, metarski nanosi snijega i sibirske temperature koje su ovih dana blokirale Dalmaciju nisu najava ni malog ni velikog ledenog doba. Jednostavno, dio su doba u kojem živimo, a u kojem su sasvim normalne količine snijega i temperature koje imamo ovih dana.
Zamrznuti Jadran
Kaže to akademik Vladimir Paar, fizičar koji se u slobodno vrijeme bavi i klimom te je pristaša znanstvenika koji tvrde da od globalnog pregrijavanja i zatopljenja izazvanog industrijskim razvojem neće biti ništa, nego da polako i sigurno klizimo prema ledenom dobu.
– Ako je u posljednjih milijun godina bilo 10 velikih ledenih doba, koja su u pravilu trajala od 50 do 90 tisuća godina, a između su bila međuledena doba kao, primjerice, ovo u kojem živimo, onda je jasno da se ledeno doba opet mora pojaviti. No, prije velikog ledenog doba, koje je moguće za desetak ili više desetaka tisuća godina, izglednije nam je malo ledeno doba. Ono se uglavnom pojavljuje nakon svakih 150 godina i zadnje je bilo sredinom 19. stoljeća. Po toj logici smiješi nam se malo ledeno – kaže Paar.
Ali, ono nas ne bi trebalo posebno zabrinjavati jer u takvom je dobu moguće da snijeg padne usred ljeta, da se zimi zamrzne sjeverni Jadran pa ćemo saonicama putovati iz Rijeke u Veneciju.... A veliko globalno zatopljenje, tvrdi Paar, nije ovo što imamo danas, globalno zatopljenje nastupilo je nakon velikog ledenog doba kada je temperatura u sto godina narasla za 13 Celzijevih stupnjeva, a razina mora narasla za 140 metara.
Ipak zagrijavanje
Ivica Vilibić iz splitskog Oceanografskog instituta bavi se istraživanjima mora, a isto kao i Paar privatno se zanima za klimatske promjene. I pristaša je teorije o globalnom zagrijavanju koju je prouzročio industrijski razvoj i plinovi koji dospijevaju u atmosferu.
– Velika ledena doba i zagrijavanja koja nastupaju nakon njih druga su priča, to su ciklusi koji se pojavljuju nakon 50 ili 100 tisuća godina, ali ovo globalno zagrijavanje nije dio toga. Ovo je nešto sasvim drugo i ovo lokalno nevrijeme i netipične temperature ne demantiraju najave znanstvenika o globalnom zagrijavanju – tvrdi Vilibić.
>>Sve o vremenskim nepogodama koje su pogodile Hrvatsku čitajte u našem specijalu.
Što su vam današnji mediji?! - Od svega rade dramatične teme! Pao snijeg, a pao je jer je zima. Pao i u Dalmaciji, pa i tamo ponekad padne, ne tako često, ali pahulje dolete više ili manje svake godine. I to se obično događa zimi. U Lici i Gorskom Kotaru je obično zimi nešto više snijega (metri snijega u nanosima tamo nisu novost). Neobično je kad zimi nema snijega, zar ne?! Zar nije običaj da zimi i temperatura padne ispod nule? A mediji nas već danima teroriziraju \"snježnom olujom nad olujama\", \"neviđenom hladnoćom\", \"polarno niskim temperaturama\" (a sve do -10?!) Zato, dragi novinari, prestanite nam stvarati dodatni stres. Hvala.