Vrhovni sud izrekao je osuđujuću presudu Mihajlu Hrastovu, četiri godine zatvora za ubojstvo 13 srpskih rezervista na Koranskom mostu u rujnu 1991. godine.
No, postupak koji traje već dva desetljeća ovime neće biti završen. Naime, i na tu će presudu nezadovoljna strana imati pravo žalbe. Pokazalo se da su presudom nezadovoljne obje strane. Obrana će se žaliti jer je kazna osuđujuća, a tužiteljstvo zbog visine kazne.
Odvjetnik obitelji žrtava Luka Šušak zadovoljan je osuđujućom presudom, a visinu kazne ostavlja na prosudbu javnosti.
Hrastovljev odvjetnik Krešimir Vilajtović traži, naime, da ga se oslobodi, a županijska državna odvjetnica Jasmina Dolmagić zadovoljna je što je prihvaćena žalba karlovačkog tužiteljstva, no nije zadovoljna visinom kazne pa će se zbog toga i odvjetništvo žaliti.
Hrastovu se u kaznu uračunava vrijeme koje je proveo u pritvoru (dvije godine i dva mjeseca).
Predsjednik sudskog vijeća Vrhovnog suda rekao je da krivnja za ovoliku dugotrajnost sudskog postupka dijelom leži i na pravosuđu te da postoje i subjektivne i objektivne okolnosti, mijenjali su se iskazi i slično.
Međutim, rekao je da jedino Hrastov i njegova obrana nisu krivi što je postupak toliko trajao jer nijednom nisu opstruirali održavanje rasprava.
– U utorak je bilo točno 20 godina otkako je Županijski sud u Karlovcu donio prvu oslobađajuću presudu za Hrastova. Njemu se sudi po starom ZKP-u i taj postupak može trajati do kraja života – kaže njegov odvjetnik Krešimir Vilajtović.
>> Prekinuto suđenje Hrastovu za ubojstvo 13 srpskih vojnika 1991.
Sud u Karlovcu donio je još dvije istovjetne presude u tom slučaju, no njih je, baš kao i prvu, ukinuo Vrhovni sud, koji je nakon toga sam proveo postupak i Hrastova osudio na osam godina zatvora. Nakon žalbe kazna mu je umanjena za godinu dana i počeo ju je izdržavati u Lepoglavi. Ali, nije ju izdržao do kraja jer je Ustavni sud ukinuo presudu Vrhovnog zbog proceduralne pogreške – nije bila javno objavljena. Tada je "na snagu" opet stupila oslobađajuća presuda iz Karlovca, na što se žalilo tužiteljstvo, pa je od siječnja opet počela rasprava u tom slučaju.
Bivši policajac Hrastov jučer je iznosio svoju obranu i kazao da nema baš puno dodati svemu onome što je rekao tijekom posljednje 21 godine. Rekao je da je i 70-postotni ratni vojni invalid, da ima PTSP koji treba liječiti brisanjem trauma iz rata. Hrastov je kazao i da je njegov ratni put besprijekoran te govorio o posljedicama koje je postupak ostavio na njegovu obitelj: tri mjeseca nakon što je završio u zatvoru umrla mu je majka, otac je poslije dobio moždani udar, supruga ima srčane smetnje, a maloljetna kći mora odgovarati na pitanja: "Gdje ti je tata? U zatvoru?"
ide mi na kukac pravosudje koje nije sposobno u 20 godina rijesiti i najkomplikovaniji problem.