tradicija

Za povratak seljačkom pejsažu EU daje 400 milijardi eura

traktor, polje, njiva
Marijan Sušenj/PIXSELL
16.01.2012.
u 14:00

Ulagat će se u one poljodjelske projekte koji će štititi okoliš, jer se želi ograničiti stvaranje ugljikova dioksida i upotreba umjetnih gnojiva

Poljodjelska Europa 2020. godine bit će potpuno drukčija od sadašnje, a to bi moglo biti i od velike koristi za Hrvatsku. Ulagat će se u one poljodjelske projekte koji će štititi okolicu, u pravi seoski pejsaž. Novac će dobiti oni koji budu radili terasaste vinograde, sadili drvorede i grmolike biljke, gradili kanale, uzgajali različite kulture... Nestat će "specijalizirana" gospodarstva na kojima se proizvodi samo pšenica ili samo kukuruz, odnosno goleme plantaže samo jedne vrste žitarica.

Poticaji za tri kulture

Europska komisija pripremila je novi plan razvoja poljodjelstva za razdoblje od 2014. do 2020. godine. Dakako, svaka će zemlja htjeti nešto dodati ili izbaciti iz toga plana, ali njegova je okosnica da se od industrijskog načina poljoprivredne proizvodnje prijeđe ponovno na tradicionalni način proizvodnje.

– Europa ulaže novac u zaštitu seljačkog krajolika, u kojem se vide i polja i šume, stabla i biljke, a ne samo plantaže pšenice ili kukuruza. Prije svega se želi ograničiti stvaranje ugljikova dioksida i upotreba umjetnih gnojiva. Želi se zaustaviti poljodjelstvo koje ždere energiju – objašnjava za list Repubblica profesor na poljodjelskom fakultetu u Firenci Mauro Agnoletti, koji je jedan od promicatelja novog pristupa poljodjelstvu.

Plan Europske komisije za poljodjelstvo predviđa ulaganja od 400 milijardi eura u sedam godina. Čak 1,2 milijarde eura bit će svake godine uloženo u agroambijentalne projekte, odnosno one koje će štititi okolicu u poljodjelstvu, tzv. greening. Posebna sredstva predviđena su za one koji budu proizvodili različite kulture. Članak 30. plana EK-a predviđa davanje sredstava svakom poljoprivredniku koji posjeduje tri hektara površina na kojima uzgaja najmanje tri različite kulture.

Ekologiji 7 posto

Onaj tko posjeduje 100 hektara zemljišta može na površini do 70 posto proizvoditi kukuruz, 15 posto zemljišta mora biti namijenjeno proizvodnji rajčica ili patlidžana, a na ostalih 15 posto mogu se uzgajati ili mahunarke ili voćke.

Najmanje 7 posto svakog seoskog imanja, prema članku 32., treba biti namijenjeno ekologiji, odnosno terenu koji se "odmara", terasastim površinama i sl., ovisno o tome je li područje brdovito ili nizinsko...

Komentara 7

TH
thekurcula
17:30 16.01.2012.

Evropa je svoj pejzaš uveliko uništila a sad će ga, kao, štiti. Cena kilograma suve pšenice je oko 20 euro centi. To može jedino ako se pšenica uzgaja, kako kaže vaš novinar, na plantažama, to jest na jedan industrijski način a to znači da jedan seljak ima oko 500 hektara pod pšenicom, da na tu površinu rasturi stotine kilograma veštačkog đubriva i poprska tonama zaštitnog materijala. Ako to ne radi, a hoće da zadrži sadašnju zaradu, cena pšenice mora bar 5 puta na gore i mora iznositi oko 1 euro. Ko će to, bez socijalnih nemira, da plati? Dakle, manite se šupljih priča.

Avatar nekakav
nekakav
18:03 16.01.2012.

poanta ove politike je dizanje cijene hrane u vis. svata zelena politika je čin prije uvođenja gmo kultura. prvo treba napraviti nestašicu jeftine hrane, odnosno imati skupu hranu. nema zaštitnih sredstava, zabranit će ih.bolesti će poharati dosadašnje kulture. jedini ekonomski isplativ način je gmo... i eto nas. i europa dolazi k pameti. što su drugo ti naši hibridi nego gmo?! sve smo to mi prošli, smao nešto usporenije. ipak, s druge strane, ukrajina i rusija su žitnice čije vrijeme tek dolazi. malo potpora rusima, i eto kruha jeftinog ko nekad. a naš seljak nek patlidžane sadi. prodavat ćemo ajvar, kojeg su slovenci zaštitili kao nešto autohtono, nacionalno. a kad dođe makedonija u uniju, eto pitanja. čiji je ajvar? slovenski nije! zato turskoj ne daju u uniju... pola proizvoda bi bilo tursko. nije samo kebab njihov!

TH
thekurcula
17:25 16.01.2012.

Otkad se pšenica i kukuruz uzgajaju na plantažama? Plantaža može biti samo od nečega što je posađeno. Ono što se seje nije plantaža.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije