javna nabava

Zajedničko tržište i mogućnosti za hrvatske poduzetnike

gradiliste
pixsell
06.06.2012.
u 00:01

Europsko tržište javne nabave najveće je tržište javne nabave na svijetu s više od 250.000 obveznika (naručitelja). Udio javne nabave 2009. u BDP-u EU iznosilo je oko 19% ili 2.300 milijardi eura

Jedinstveno unutarnje tržište najznačajnija je komponenta europskih integracija. Temelje jedinstvenog tržišta čine četiri slobode zajamčene Ugovorom o EZ – sloboda kretanja ljudi, robe, usluga i kapitala. Ulaskom u punopravno članstvo Europske unije Hrvatska će i formalno postati dijelom unutarnjeg tržišta. Za hrvatske će se poduzetnike otvoriti nove mogućnosti plasmana domaćih proizvoda i usluga te izvođenja radova u drugim zemljama članicama, ali će se istovremeno morati suočiti sa snažnom konkurencijom iz tih zemalja.

Značajan segment zajedničkog tržišta je tržište javne nabave. Europsko tržište javne nabave najveće je tržište javne nabave na svijetu s više od 250.000 obveznika (naručitelja). Udio javne nabave u BDP-u EU iznosi oko 19% ili 2.300 milijardi EUR (2009.), od čega se približno jedna petina objavljuje u službenom listu EU (http://ted.europa.eu).

Statistički podaci ukazuju na neočekivano nisku zastupljenost direktne međunarodne razmjene na tržištu javne nabave EU od svega 2 do 3 %. Jednako tako, prema podacima Ministarstva gospodarstva za 2010. godinu, čak 97,7% vrijednosti svih javnih nabava u Hrvatskoj odnosi se na ugovore sklopljene s domaćim ponuditeljima. Ipak, pravi razlozi zbog kojih analiza statističkih podataka ne daje kompletnu sliku o razmjerima međunarodne razmjene na tržištu javne nabave leži u činjenici da postoje različiti kanali sudjelovanja poduzetnika na tržištima javne nabave drugih zemalja članica. Naime, osim direktnog nastupa na tržištu podnošenjem ponuda naručitelju u drugoj državi članici, moguća su još najmanje tri modela: prodaja domaćih proizvoda stranim partnerima koji zatim te proizvode nude u svojim ponudama, prodaja putem podružnice osnovane zemlji sjedišta naručitelja, te udruženje u međunarodne konzorcije (obično kod podnošenja ponuda za velike investicijske projekte).

Pa iako podaci o međunarodnoj razmjeni na europskom tržištu javne nabave na prvi pogled ne djeluju ohrabrujuće za hrvatske poduzetnike, situacija sasvim sigurno nije niti dramatična. Glavni razlog niskog udjela direktnog sudjelovanja poduzetnika iz jedne države članice na nadmetanjima u drugoj državi članici je činjenica da poduzetnicima još uvijek nije jednostavno prikupiti svu dokumentaciju potrebnu za sudjelovanje u postupku javne nabave u drugoj državi članici, a nezanemariv problem predstavlja i jezična barijera. Stoga je Europska komisija pokrenula projekte koji imaju za cilj olakšati pristup poduzetnicima iz jedne države članice nadmetanjima u drugoj državi članici. Tako, primjerice, informacijski sustav eCERTIS omogućuje poduzetnicima iz država članica, kandidatkinja i država Europskog ekonomskog prostora, omogućava dobivanje informacija o dokumentima i certifikatima potrebnim za sudjelovanje na nadmetanjima u tim državama. Europska komisija također je suosnivač pilot projekta prekogranične elektroničke javne nabave PEPPOL (Pan-European Public Procurement Online) koji bi trebao olakšati sudjelovanje poduzetnika u nadmetanjima u drugim državama članicama.

Zbog činjenice da se obveznici javne nabave, za razliku od ostalih potrošača, moraju pridržavati strogih pravila i načela, a osobito zabrane diskriminacije, pristup hrvatskim poduzetnicima tržištu javne nabave mogao bi biti lakši od, recimo, prodaje privatnim subjektima koji za svoj novac mogu kupovati što žele i od koga žele. Ali, s obzirom na to da su postupci javne nabave strogo formalni, potrebno je dobro poznavanje pravila koja se u pojedinoj situaciji primjenjuju. Stoga bi za uspjeh hrvatskih poduzetnika na zajedničkom tržištu javne nabave edukacija iz područja javne nabave trebala biti jedan od prioriteta, kako za osvajanje novih tržišta, tako i za očuvanje trenutnih pozicija u uvjetima snažnije konkurencije.

Ključne riječi

Komentara 3

OB
-obrisani-
06:54 06.06.2012.

Ajme pisac, tesko je ovo za citat, a na kraju nisi nist rekao. Besporebno gubljenje mog vremena ...

MA
maraosta
16:30 06.06.2012.

europska, masonska, globalna republika nameće pravila igre koje ne odgovaraju većini zemalja.tečaj eura jednima odgovara, druge uništava,tamo gdje su konkurentni nametnuli su tržišno natjecanje, a gdje im ne odgovara, nametnuli su dogovornu ekonomiju i kvote.sloboda kretanja roba, ljudi, usluge i kapitala je najveća zamka i obmana za veliku večinu europskih država.

UK
Ugo Kajvez
21:10 07.06.2012.

Priče o europskoj uniji bivaju svakim danom sve nevjerodostojnije, .............. najnovije je izjava predsjednika EU parlamenta Martina schulz-a početkom svibnja 2012 koji sam javno na skupu u bugarsoj izjavio da je uvjeren da projekt EU-a može propasti i da su fin. institucije zgrnule tešku lovu i osiromašile mnoge druge .......... i da se toga srami ........... . Tu javnu izjavu se može naći na youtube ako nekoga zanima ...............

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije