Vlada je u četvrtak donijela odluku o nametanju oštrih sankcija Siriji, utvrđenih odlukom koju je Vijeće EU-a donijelo u studenome prošle godine. Bez imalo sumnje, najveći udarac zbog nametnutih sankcija pretrpjet će Ina koja se mora povući iz Sirije - zemlje gdje je vodila najunosniji dio svog poslovanja - i napustiti svoja nalazišta nafte i plina!
Premijer Zoran Milanović rekao je da se Ina mora potpuno povući iz Sirije, baš kao i sve druge kompanije.
– Sudjelovanje u međunarodnim sankcijama ima svoju cijenu, a naš posao kao Vlade jest da sutra, kad se u Siriji uspostavi demokratska vlast i budu kažnjeni oni koji su činili zločine, zaštitimo hrvatske gospodarske interese – rekao je premijer.
Rusi i Kinezi umjesto Ine
– Inina dobit je dvije milijarde kuna, a sva dobit je iz Sirije. Pola od toga je hrvatski dio, a vi si sami izračunajte koliko ćemo novca izgubiti – rekao je Čačić. Međutim, veliku štetu pretrpjet će i državni proračun jer će izostati izdašni prihodi od očekivane velike Inine dobiti. Čačić kaže da se prije odluke o nametanju sankcija Siriji konzultirao sa čelnicima Ine.
– Vlada je prihvatila odluku koju je u studenome donijelo Vijeće EU i sada ćemo tu odluku o sankcijama implementirati u naš pravni sustav. To smo morali učiniti zato da Ina jednog dana ima pravni temelj za ponovno korištenje koncesijskih prava u Siriji – rekao je Čačić te pojasnio: “Da bi Ina mogla održati pravno utemeljen zahtjev za nastavkom rada po koncesiji, mora imati i ovu službenu formu od EU. Dakle, Ina ne može djelovati bez pravnog okvira RH. Mi smo s obzirom na proces ulaska u EU dužni poštivati ove standarde”. Prvi potpredsjednik je rekao da je ovo pitanje “više sile”, ali kazao je i da ne postoji stopostotna garancija da će Ina nakon stabilizacije Sirije zadržati svoju koncesiju.
– Žao nam je ako će Hrvatska uistinu uvesti sankcije Siriji, ali vi ćete biti gubitnici – kazao je za Večernji list predsjednik Gospodarske komore Sirije i savjetnik ministra gospodarstva Mohamed Al-Kshto.
– Ina i Crosco mjesečno su zarađivale milijune dolara, a uvođenjem sankcija rad u Siriji je završen. Mi možemo naći adekvatnu zamjenu, dok hrvatske tvrtke teško da će u ovoj situaciji naći posao u toj vrijednosti. Tu su prije svih Rusi i Kinezi koji će isti trenutak željeti nastaviti s radom – ističe Mohamed Al-Kshto, koji je uvjeren kako iza te odluke stoje članice EU-a Velika Britanija i Francuska, te SAD.
Podrška sirijske oporbe
– Meni kao Sirijcu koji je prije 32 godine izabrao Hrvatsku kao drugu domovinu, jako je važno da Hrvatska ima negativan stav prema sirijskom režimu. Bilo bi od iznimne važnosti i da se počasni konzuli Hrvatske u Siriji i Sirije u Hrvatskoj razriješe dužnosti jer podržavaju sirijski diktatorski režim – kaže dr. Jamal Assad, vođa sirijske oporbe u Hrvatskoj i glasnogovornik Ujedinjene sirijske oporbe u egzilu. Iako je ta odluka prošla manje-više neopaženo, Hrvatska je prve sankcije Siriji nametnula još lani, 1. srpnja, no tadašnje mjere ograničavanja uglavnom su se ticale oružja. Inače, Hrvatska u donošenju odluka o sankcijama slijedi prvenstveno odluke EU-a, ali i UN-a i do sad se nije dogodilo da sama nekoj državi nametne mjere ograničavanja. Inače, Hrvatska trenutno ima sankcije u različitim oblicima prema 11 režima: Kongu, Egiptu, Gvineji, Iraku, Iranu, Libanonu, Eritreji, Sjevernoj Koreji...
Sused a kaj mi imamo koristi od onih bušotina tamo. Vidiš kak je cena goriva ponorela. Tamo mađari delaju.