Danas i sutra u Zagrebu se održava regionalna konferencija o zaštiti prava žrtava i svjedoka u kaznenom postupku u organizaciji Ministarstva pravosuđa i Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Hrvatskoj. Tom su prigodom predstavnici ministarstava pravosuđa iz sedam zemalja jugoistočne Europe – Hrvatske, Albanije, BiH, Crne Gore, Makedonije, Turske i Ukrajine – potpisali zajedničku izjavu kojom su iskazali spremnost na usvajanje nove direktive Europske unije o minimalnim standardima za žrtve, koja je stupila na snagu 14. studenog.
U sudskim procesima najtežu ulogu imaju žrtve, no nije lako ni svjedocima, zbog čega se mnogi hrvatski građani ustručavaju pojaviti na sudu u tom svojstvu.
– Uloga žrtve najranjivija je u kaznenom postupku. Stavljanjem žrtve u fokus kaznenog prava jačamo i pravosudni sustav. Cilj je ne samo pružiti žrtvi kompenzaciju kroz progon počinitelja nego i podršku kako bi se ublažili fizički, psihološki i emocionalni učinci onoga što joj se dogodilo. U tome nam veliku pomoć pružaju brojne nevladine organizacije. Postavili smo dobar sustav, a radimo i na njegovu usavršavanju. Uspostavit ćemo besplatnu telefonsku liniju namijenjenu žrtvama koje ne žive u nekom od sedam županijskih centara gdje postoje uredi za podršku, kao i onima koji žele ostati anonimni – rekao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
Predsjednik Ivo Josipović nadovezao se rekavši kako pravednost ne znači samo kazniti počinitelja nego i sanirati posljedice kaznenih djela, posebice kako bi se spriječila nova viktimizacija žrtava.
polako.....kud ste navalili...pa tek je prošlo.20 godina......