Pravda pobjeđuje

Zbog lažne adrese poreznici Dragičeviću plijene 650.000 kuna

\'13.09.2010.,Zagreb - Sjednica saborskog istraznog povjerenstva za utvrdjivanje cinjenica u vezi privatizacije Ine. Tomislav Dragicevic pozvan je da svjedoci o svojim saznanjima o Ini. Photo: Jurica
Jurica Galoić/PIXSELL
Autori: Ivanka Toma, Iva Puljić-Šego
28.01.2011.
u 07:45

Neplaćeni prirez zaplijenit će se s Dragičevićevih bankovnih računa, a istražuje se i je li platio porez na gotovo pola milijuna kuna iz NO-a InterIne

Tomislav Dragičević, bivši šef, a sada član uprave Ine, prema izračunu Porezne uprave utajio je, sa zateznim kamatama, 650.000 kuna na razlici prireza jer je lažno prijavio prebivalište u Pušći, u kojoj prirez iznosi samo 10 posto, iako živi u Zagrebu, u kojem je on čak 18 posto!

Tužitelji Općinskoga državnog odvjetništva od suda su zatražili i dobili rješenje o blokadi Dragičevićeve imovine kako bi država, odnosno Grad Zagreb, mogli naplatiti prirez koji je taj bivši šef Ine izbjegao platiti. Budući da Dragičević, kako doznajemo, na svom imenu nema nekretnine, poreznici će mu novac u iznosu duga zaplijeniti s bankovnih računa.

Deset godina zatvora

Osim što će morati platiti neplaćeni prirez, Dragičeviću prijeti i kazneni postupak jer je riječ o kaznenom djelu prevari u službi iz članka 344 Kaznenog zakona koji predviđa i zatvorsku kaznu od 10 godina. Općinsko državno odvjetništvo jučer je pak pokrenulo pred sudom zahtjev za istragom zbog tog kaznenog djela. Nakon što je Večernji list u rujnu prošle godine otkrio da Dragičević od 2004. godine ima prijavljeno fiktivno prebivalište u Pušći u kojoj mu je vikendica, a zapravo živi u Rockefellerovoj 57 u Zagrebu te time na plaći od 10.000 eura mjesečno plaća 10 umjesto 18 posto prireza, Općinsko državno odvjetništvo zatražilo je izračun Porezne uprave. Osim na plaći, Dragičević je uštedio i na rekordnoj otpremnini od 6,8 milijuna kuna koju je dobio kada je smijenjen s mjesta predsjednika uprave Ine, i to 200.000 kuna.

Račun u banci u Londonu

Tužitelji, kako doznajemo, istražuju i je li Dragičević platio porez i na svoje ostale prihode, odnosno one koje je dobivao kao član nadzornih odbora. Protiv Dragičevića, naime, postoji kaznena prijava podignuta još u rujnu 2003. godine u kojoj ga se optužuje da je kao član Upravnog odbora InterIne (Inina tvrtka) u Londonu primio 59.421,60 eura (tada 449.635,76 kuna), ali kako bi izbjegao plaćanje poreza u RH, dao je nalog da mu se ta svota isplati na račun NatWest – National Westminster banke u Londonu. Kada je pak podnosio poreznu prijavu za 2000., 2001. i 2002. godinu, piše u toj kaznenoj prijavi koja je u posjedu Večernjeg lista, prijavio je zaradu umanjenu za iznos prihoda iz NO-a InterIne te time utajio porez. Kada je pak otvorio račun u londonskoj banci, to je bilo ilegalno jer nije bilo liberalizirano devizno tržište, a niti je za njega imao odobrenje HNB-a, piše u prijavi.

Ključne riječi

Komentara 154

Avatar Ledeni
Ledeni
09:10 28.01.2011.

Smeće škrto.

UT
utatica
06:09 29.01.2011.

- Ustašoidi blate nedužnog antifašistu a čovjek je samo sposoban iu snalažljiv- čekamo da se oglasi Mesić

NI
Niko33
08:28 28.01.2011.

A zatvor?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije