na markovu trgu

Zelena akcija: HE Ombla nelegalna je i ekološki štetna

ombla,markov trg,zelena akcija,jagoda munić (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/7
30.05.2012.
u 11:48

Članovi udruge pozvali su Vladu da objavi rezultate završene revizije studije utjecaja na okoliš hidroelektrane

Zelena akcija danas je pred Vladom tražila da konačno objavi rezultate završene revizije studije utjecaja na okoliš za projekt hidroelektrane Ombla te da zaustavi taj ekološki štetan i financijski upitan projekt.

Zelena akcija početkom svibnja tražila je od Ministarstva zaštite okoliša i prirode te Vlade RH da im se temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama omogući uvid u rezultate revizije studije utjecaja na okoliš iz 1999. godine za HE Ombla ili da rezultati postanu dostupni javnosti.

Kafkijanska situacija

– Uskoro smo se našli u kafkijanskoj situaciji u kojoj nam je Vlada pismenim odgovorom od 9. svibnja uskratila informaciju i uputila nas na Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, a ministarstvo nam je pismenim odgovorom od 23. svibnja također uskratilo informaciju i uputilo nas na Vladu – rekla je Jagoda Munić iz Zelene akcije te dodala kako se na taj način krši Zakon o pravu na pristup informacijama. Od Vlade, tvrdi, traže da donese hitnu odluku o zaustavljanju projekta HE Ombla kako hrvatski građani više ne bi plaćali neodlučnost Vlade u obliku skupog kredita Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu od 123 milijuna eura za taj projekt.

– Projekt HE Ombla je nelegalan, ekološki štetan, financijski neisplativ i tehnički upitan. Nelegalan je jer se temelji na rješenju o prihvatljivosti studije utjecaja na okoliš iz 1999., a sadašnji Zakon o zaštiti okoliša iz 2007. propisuje da ta rješenja i studije ne smiju biti starije od dvije godine – podsjetila je Munić. Ekološki je štetan jer bi se racionalizacijom projekta potopio špiljski sustav Vilina jama – Ombla koji ima vrlo visoku bioraznolikost, stanište je spiljskih životinjskih vrsti koje su jedinstvene u svijetu te je u planu zaštite kao dio europske mreže zaštićenih područja Natura 2000, nastavila je Munić te podsjetila kako je i cijena HE Lešće u konačnici bila dvostruko veća od procijenjenog iznosa na početku projekta pa zato smatraju da je i HE Ombla financijski neisplativa.

I struka i mještani protiv projekta

– Riječ je i o tehnički upitnom projektu jer se planira graditi podzemna brana visoka 140 metara u špiljskom sustavu unutar vrlo trusnog područja i područja krša – zaključila je Minić te dodala kako je i lokalno stanovništvo u Dubrovniku protiv projekta, jednako kao i struka.

– Početkom 20. stoljeća Ombla je smatrana najvećom podzemnom rijekom na svijetu, dok danas imamo percepciju da se radi o najmanjoj rijeci na svijetu što je neobičan obrat. O njoj znamo svega nekoliko promila o njezinoj prostornosti, tako da na temelju toga nitko ne može zaključiti što joj HE može napraviti – kazao je ekspert za krš dr. Ivo Lučić.

Komentara 76

CR
CrniP
17:17 30.05.2012.

A tko su ti iz \"zelene akcije\"? Zbog čega su oni uopće važni?

MO
modovisisajteMaraschino
12:15 30.05.2012.

onda sagradimo 2-3 nuklearke i rijesen problem...

Avatar WHAZZUP
WHAZZUP
14:32 30.05.2012.

Micko4 da li si ti išao uopće u koju školu? 1000x više od uloženog?....ti očito nisi niti naučio čitati !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije