Na nacrt Obiteljskog zakona, koji uskoro treba u proceduru, te na izmjene Kaznenog zakona, koje su stupile na snagu početkom ove godine, čulo se jučer niz primjedbi i kritika iz sfere nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja. Predsjednik RH Ivo Josipović, naime, organizirao je u suradnji s UNDP-om i Autonomnom ženskom kućom Zagreb okrugli stol u povodu obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
– Pri izradi nacrta Obiteljskog zakona pošlo se od pogrešne premise da ljudi lakomisleno ulaze u razvod i da su žene manipulatorice. Istraživanje AŽKZ-a pokazalo je da je 68% žena proživjelo nasilje koje ih je motiviralo na pokretanje razvoda, a umjesto da liberalizira, zakonodavac je razvod braka zakomplicirao i nagomilao nesvrhovitim rješenjima – navela je odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić zamjerivši nacrtu da omogućuje preveliku intervenciju države odredbom da se s razvodom čeka šest mjeseci. Sporan je i prijedlog sankcija zbog nekooperativnosti jer žene često razviju nepovjerenje u sustav zbog neefikasnog djelovanja, a tu se emociju sada želi kazniti sa 30 tisuća kuna ili polugodišnjim zatvorom, dok je istodobno kazna za teško obiteljsko nasilje 90 dana zatvora.
Izbacivanje nasilničkog ponašanja u obitelji iz Kaznenog zakona imalo je poguban učinak za devet žena koje su pomoć potražile u AŽKZ-u, iznio je odvjetnik Ivo Jelavić. Pravnom akrobatikom, kaže, dogodilo se da nasilnici ili nisu kažnjeni, ili se odustalo od kaznenog postupka ili je teško zlostavljanje preinačeno u prijetnju.
Maja Mamula iz Ženske sobe kritizirala je promjene vezane uz seksualno nasilje. – Smanjile su se kazne za silovatelje s tri do 10 godina zatvora na jednu do 10. Kako potaknuti ženu da vjeruje sustavu, prijavi silovanje i pet se godina povlači po sudu, a počinitelj dobije godinu dana i izađe za osam mjeseci – pita Mamula.
>>Prijetio supruzi, zatočio je i silovao te zlostavljao dvoje djece