Tek svaki pet domaćin u obiteljskom smještaju bavi se isključivo ugošćavanjem turista. Svima ostalima to je dopunski i posao i prihod. On, pak, po sezoni i zimmer freiju sa šest kreveta u prosjeku iznosi – 40.000 kuna. Dakako, prosjek je vrlo rastezljiva stvar, koji krije i činjenicu da oni koji se maksimalno profesionalno bave iznajmljivanjem svojih apartmana i soba u prosjeku ljeti uberu deset i više tisuća eura.
Anketa na Kvarneru
Inače, u sezoni, koja za privatni smještaj traje nepuna dva mjeseca, oko 20 posto iznajmljivača uprihodi do tri tisuće eura, 28 posto između tri i pet tisuća eura, a otprilike još toliko između pet i deset tisuća. Istovremeno, kako je pokazala anketa među 900-tinjak privatnih iznajmljivača Kvarnera, raste broj obrazovanih i mlađih ljudi. Situacija je u zamalo polovici smještajnih kapaciteta domaćeg turizma slična duž obale. U zimmer freiju i dalje dominiraju apartmani i sobe, ali zanimljivo je da posljednjih godina raste broj kuća koje se cijele iznajmljuju. One sada već čine gotovo deset posto ukupnog kapaciteta obiteljskog smještaja.
Unatoč respektabilnim brojkama, “razdrobljeni” privatni smještaj nema velikog utjecaja u domaćem turizmu, pa se u Zajednici obiteljskog smještaja HGK spremaju osnivati regionalne i niže podružnice.
Žele mini strategiju
– Obiteljski smještaj nije detaljno sagledan u nacionalnoj strategiji razvoja turizma, pa pokrećemo izradu “mini strategije” koja će biti važna i za privlačenje novca iz EU – kaže Nedo Pinezić, predsjednik Zajednice obiteljskog smještaja, koji očekuje da ulazak u EU i legalizacija povećaju broj iznajmljivača. U sustav će, naime, legalizacijom ući i sobe koje danas možda već primaju goste, ali na crno, a iznajmljivači ulaskom u EU pod istim uvjetima mogu postati i stranci s kućom na našem moru.
>>Novi zimmer frei: Iznajmljivači soba zajedno u - difuzni hotel