Propolis može umanjiti oštećenja bubrega i jetre koja izaziva šećerna bolest, vjerojatno svojim antioksidativnim djelovanjem, a svojim ljekovitim djelovanjem također može ublažiti štetne učinke slobodnih radikala na tkivu – rezultat je istraživanja hrvatskih profesora sa zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta provedenog zasad na miševima. Fantastični rezultati daju nadu da bi propolis mogao imati isti učinak i kod ljudi te tako ublažiti posljedice koje imaju oboljeli od te raširene bolesti. Tim predvođen znanstvenicom prof. dr. Nadom Oršolić, poznatom po brojnim istraživanjima utjecaja pčelinjih proizvoda na ljudsko zdravlje, u navedenom je istraživanju na miševima ispitivao antioksidacijski učinak topivog derivata propolisa, kao i etanolnog ekstrakta propolisa, na funkciju jetara i bubrega.
Tom se metodom miševima s dijabetesom znatno povećala tjelesna težina te su im se povisili hematološki i imunološki parametri krvi, čime je oboljelim životinjama šansa za preživljavanje dosegnula 100 posto. Tretman propolisom proveden na miševima povećao je i sposobnost razgrađivanja masnih stanica.
Snaga propolisa, koja se po najnovijem pokazuje od pomoći i kod dijabetesa, otkrivena je odavno. Propolis tako pomaže kod tretmana astme, alergija, artritisa i poremećaja zglobova, ekcema i dermatitisa, sindroma kroničnog umora i virusnih infekcija, a prometnuo se i u jednu od zvijezda prirodnih tvari koje znanstvenici istražuju i u borbi protiv tumora. Prepoznat je kao lijek 21. stoljeća, koji se koristi sve više, sadrži bjelančevine, u manjim količinama vitamine, uglavnom one iz B skupine koji potječu od cvjetnog praha, željezo, cink, bakar, mangan te natrij, kalij i kalcij.
Unatoč mnogim istraživanjima, propolis još nije potpuno ispitan, odnosno njegov kemijski sastav krije mnogo tajni, tako da ovo istraživanje hrvatskih znanstvenika još više dobiva na značaju.
e ako je to tako onda idemo svi u pcelare