Više od tisuću dobrovoljnih vatrogasaca, gradskih službenika i drugih dobrovoljaca, uz ekipu zimske službe, koje je okupio Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama, održavaju Zagreb na životu. Bude li trebalo, i vojska je spremna, kao i uvijek, u svakome trenutku izaći na teren, poručuju iz MORH-a. No za to neće biti potrebe, dodaju iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS), jer u dijelovima zemlje u kojima je pao snijeg još nisu iskorištene ni civilne snage.
>> Alene, majke mi, nisam te razriješio. Tata uzima kajase u ruke
Kazna do 1000 kuna
– Vrlo visok snijeg stvorio je teškoće. No sve žurne službe redovito obavljaju svoj posao, sve bolnice i druge zdravstvene ustanove rade redovito, kao osnovne i srednje škole (uz neke zaista rijetke iznimke), a nisu otkazani ni sportski događaji. Trgovine su normalno opskrbljene i rade. Život se odvija na prihvatljivoj razini, što isključuje proglašenje elementarne nepogode – poručili su iz DUZS-a.
“Budući da na svladavanju problema nisu iskorišteni ni postojeći kapaciteti jedinica lokalne samouprave, a ni približno nisu aktivirani kapaciteti koje bi jedinice lokalne samouprave trebale aktivirati za svladavanje posljedica velikih nesreća, sukladno svojim Planovima zaštite i spašavanja, neopravdano bi bilo krenuti u aktiviranje kapaciteta solidarnosti, kao što su to snage s razine države”, jasan je stav DUZS-a.
I dok dobrovoljci i regularne službe rade bez predaha, mnogi se građani nisu iskazali. Ispred nekih zgrada i kuća snijeg nije očišćen. Da nije predizborno vrijeme, vjerojatno bi za to platili i kaznu. Od 700 do 1000 kuna fizičke osobe, a od 4000 do 9000 pravne osobe. No zagrebački je gradonačelnik Milan Bandić zabranio kažnjavanje. Komunalni redari pišu upozorenja.
– Napisali smo bezbroj upozorenja. Maksimalno građane možemo upozoriti do tri puta, no pokazalo se da očiste već nakon prvog upozorenja. Kad je u prosincu pao snijeg, napisali smo 553 prijave – kazao je Mate Kraljević, šef komunalnog redarstva. Upozorava sugrađane da čiste jer ozlijedi li se netko na neočišćenom dijelu ispred njihove zgrade, može ih tužiti.
Šef GSS-a Vinko Prizmić kazao je da je njegovih 150 dobrovoljaca u akciji, dok ih je 700 u pripravnosti.
Spori, ali se probijaju
– Čistili smo ulaze u javne ustanove, skidali snijeg s krovova i pomagali liječnicima Hitne pomoći u Zagrebu, Karlovcu i Lici da dođu do pacijenata – kazao je Prizmić. Upozorava građane da ne idu na strma područja jer im prijeti lavina.
Slobodanka Keleuva, šefica zagrebačke Hitne pomoći, kaže da su malo usporeni, no da funkcioniraju.
– Dobro se probijamo, kasnimo samo u kućne posjete. Kada su se autobusi sudarili u ponedjeljak ujutro u Blatu, stigli smo za sedam minuta – kaže Keleuva.
Šef vatrogasaca Mladen Malčić dodaje da su imali 80 intervencija – uklonili su 55 stabala i očistili 25 krovova. Na terenu je oko 60 vatrogasaca te oko 500 dobrovoljnih koji su čistili stajališta, vrtiće, bolnice.
Ovaku se kupuje potpora biraca... E Bandicu mene bi bilo sram...