Trodnevnu dramu u Jakuševcu ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović jučer je završio prijavom protiv gradonačelnika Milana Bandića.
Bez strategije
– Budući da odgovorni u Gradu Zagrebu dosad nisu riješili gorući problem odlaganja otpada, ministarstvo je preko inspekcije donijelo rješenje o hitnim mjerama radi sprječavanja daljnjeg onečišćenja – izjavio je ministar na jučerašnjoj hitnoj konferenciji za novinare, nepunih sat vremena nakon što je inspekcija pretražila gradsku upravu, a Bandić pod prijetnjom optužnog prijedloga pohitao na blokadu odlagališta, osigurao neometani rad i sebi pripisao zasluge. Zmajlović kaže kako više nema alibija i stavljanja pod tepih dugogodišnjeg nerješavanja problema Jakuševec, za koji Bandić već deset godina u ladici drži projekt izgradnje postrojenja za termičku obradu otpada. Iako je cijelo vrijeme upirao prstom u Bandića, tvrdeći kako je to njegov problem i zaobilazeći Jakuševec, Zmajloviću su očito trebala tri dana da shvati kako ta afera nije samo lokalna – i Bandićeva.
>> Bandić 2001.: Spalit ću se na Jakuševcu ako ga za 4 godine ne saniram
>> Bandić pobjegao kad su došli inspektori. Pročitajte zapisnik!
>> Kako je Bandić mještanima podijelio 90 mil. kuna
– Ne znam kako bih reagirala da sam ja i dalje ministrica, ali bih u svakom slučaju otišla na sastanak s prosvjednicima. Državna vlast mora se uključiti u taj problem jer je on, na kraju krajeva, i u ingerenciji inspekcije zaštite okoliša – kazala je Holy.
No, činjenica je da su se unatoč strategiji iz 2005. problemi odlaganja otpada u Hrvatskoj gotovo svugdje sustavno zanemarivali. Veliki dio od 1,2 milijuna tona otpada godišnje u RH i sedam se godina nakon toga nekontrolirano odlaže ili "nestaje" bez predobrade i recikliranja, a veći dio odlagališta nema ni potrebne dozvole i daleko je ispod standarda direktive EU o odlaganju otpada, koju moramo poštovati do 2018. godine.
– Jakuševac tako i nije najgori, još gore je varaždinsko "crno" odlagalište – kaže Holy.
Ipak, Jakuševčanima, kojima je dva puta isplaćena naknada za smanjenu vrijednost nekretnina, prvi puta od 2001. do 2005., a potom do 2010. (u tom je razdoblju Grad potpisao 547 ugovora s vlasnicima nekretnina i isplatio im oko 90 milijuna kuna!), obećano je da će se 2010. to odlagalište zatvoriti. No, ni danas nema naznaka rješenja, kamoli alternative poput spalionice otpada. Bandić i čelnik zagrebačke skupštine Davor Bernardić u travnju su taj problem pokušali odgoditi tražeći nove naknade Jakuševčanima do 2015. uvećane za 50%, no Ministarstvo okoliša s time se nije složilo, jer su novim Zakonom o otpadu, koji je prošao javnu raspravu i Bruxelles, predviđene ekološke rente, odnosno odštete zbog smanjene kvalitete života.
Politika pa dobrobit
– Priča se da je Jakuševec ilegalno odlagalište, ali nije. Saniran je po zakonu. No, samo zbog političkih prijepora izvršne i zakonodavne vlasti od 2010. nema odluke Skupštine o produljenju rada Jakuševca do 2018., do kada svi deponiji u nas moraju biti zatvoreni – tvrdi Holy, po kojoj je trenutačno najizgledniji scenarij da Grad napravi realan i održiv tijek aktivnosti na Jakuševcu i predstavi ga prosvjednicima, koji imaju puno pravo na nezadovoljstvo, ali ne smiju ometati rad grada.
Prema novom zakonu o otpadu, koji se očekuje ujesen, u roku dvije godine trebala bi se donijeti nova strategija gospodarenja otpadom. No, za Holyna mandata napravljene su, tvrdi, i izmjene i dopune sadašnjeg plana gospodarenja otpadom, koje iz njoj nepoznatih razloga nisu stigle u Vladu. Predlaže se i nova politika upravljanja otpadom koja će donijeti sustav primarnog razvrstavanja otpada i manji broj centara gospodarenja od današnjeg, razmještenih na regionalnoj razni, bez trajnog odlagališnog prostora. Primjenom novog zakona o otpadu uvodi se obveza reciklaže u kućanstvima te naplata odvoza prema količini, odnosno prema volumenu. Integriranim upravljanjem otpadom, 2018. ne bismo smjeli imati nesaniranih odlagališta, a do 2020. ispunio bi se cilj recikliranja 50% komunalnog i 70% građevnog otpada. Svaki Hrvat godišnje odbaci oko 270 kg komunalnog otpada, a samo u Zagrebu za to bi trebalo još 2 hektara površine.
Što se ima komentirati? Što se trebalo od godine te i te - ponovljeno je sto puta, navukla se mržnja na Jakuševčane i na Bandića. Politički obračuni slijede, oko nekog skrivenijeg smeća.