Bez sličnosti

Prije 20 godina umjesto fontana planirana je rock-arena

fontane (1)
Foto: VL
1/5
19.09.2012.
u 08:45

Pobjednički rad na natječaju iz 1992. godine malo se podudara s današnjim uređenjem Ulice Hrvatske bratske zajednice. Gradilište pokraj NSB-a zapravo je manji projekt u sklopu većeg uređenja

Bila je to ratna 1992. godina. Na prvom urbanističko-arhitektonskom natječaju u Hrvatskoj nakon raspada bivše države, za oblikovanje prostora Hrvatske bratske zajednice i središnjeg trga u Zagrebu glavnu nagradu odnijeli su Helena i Hrvoje Njirić. Bio je to anketni natječaj kojim je određena namjena središnjeg reprezentativnog prostora modernog Zagreba.

Originalni natječaj

Na temelju tog natječaja grade se kontroverzne fontane kod NSB-a, a iako je Helena Paver Njirić, koja je kasnije preuzela taj projekt, s Gradom Zagrebom potpisala ugovor o izradi idejnog projekta još 2009. godine, u protekle tri godine nigdje nije predstavljen originalni rad iz 1992. Dok Poglavarstvo tvrdi da je autorica Helena Paver Njirić izradila projektnu dokumentaciju temeljem prvonagrađenog rada, činjenica je da originalni natječaj za zagrebačku os nema previše dodirnih točaka s radovima koji se danas izvode.

To priznaje i predsjednik Udruge hrvatskih arhitekata Hrvoje Hrabak.

– Ovo što se gradi ne prati ni u kojem stupnju razvojni aspekt projekta s tog natječaja – kaže Hrabak. No, dodaje, 1992. natječaj je bio raspisan za čitav potez od Glavnog kolodvora do Novog Zagreba, a ovo što se danas gradi samo je mali projekt u sklopu većeg.

Paromlin medijski centar

Nagrađeni projekti predstavljeni su u časopisu Čovjek i prostor 1992. godine, gdje za prvonagrađeni projekt Njirićevih stoji kako je taj prostor zamišljen kao „gigantski objekt spektakla“ nazvan Circus Maximus. Na mjestu fontani trebala je biti rock arena, na Trnju kino na otvorenom, skate i bmx piste, dok su na mjestu parka u Vukovarskoj, ispred NSB-a, smjestili gradski tržni centar sa 4 tornja, koji je prekriven elektroničkom plohom na krovu.

Paromlin je zamišljen kao medijski centar, uz Trnjansku su predviđene urbane vile, ali i most-zgrada, koji bi povezivao Most mladosti s Vukovarskom preko istočnog kraka Ulice Hrvatske bratske zajednice. Jedine fontane koje su predviđene su ispred Lisinskog, gdje i hokejaško igralište.

Čitav projekt zaokružen je studentskom kapelom na jugu, koja u obliku križa ulazi pod zemlju. No, dok je Grad u minusu pola milijarde kuna, a gradska blagajna krpa se poskupljenjima, gradonačelnik gradi fontane na prostoru koji bi trebao biti reprezentativni ulazak u metropolu, što je samo nastavak politike izbjegavanja urbanog planiranja.

Komentara 4

MI
Milkica
11:28 19.09.2012.

Odlično je to urbano planirenje kojemu je cilj zatrti i posljednju vlat trave. A kako je krenulo, pitanje je dana kada će u Zagrebu nestati trgovi, jer glupo je imati bilo kakav slobodan veći prostor u gradu kad može sve biti izgrađeno, zar ne?

DE
detour
11:35 19.09.2012.

dakle, grad i arhitektica lazu da se radovi izvode na temelju javnog natjecaja. a drustvo arhitekata zagreba kukavicki suti i ne brani interes svojih clanova kroz institut javnog natjecaja.

CH
chemica
14:52 19.09.2012.

Nije bitno što se gradi već da se gradi. Bandiću je najbitnije pak da posao odradi "kumova" firma. Kada su tako posloženi prioriteti, teško nam može biti bolje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije