Zagrepčani nemaju volje razvrstavati otpad, a najbolji bi model bilo razvrstavanje u specijalnom postrojenju umjesto da građani to sami rade, rekao je u lipnju Branko Valašek, direktor Čistoće, komentirajući propast pilot-projekata primarne reciklaže koje je to komunalno poduzeće provodilo od 2011. godine. Njima su se na početku projekta samoinicijativno pridružili stanari Mamutice iz Travnog, smislivši "Mamuticu za čist okoliš" i u deset mjeseci provedbe na Jakuševec poslali su gotovo sedamdeset tona otpada manje, dokazujući kako tvrdnje Čistoće "ne drže" vodu.
Nedovoljno kanti
– Taj projekt uspio je u onom segmentu u kojem su sudjelovali građani, ali nije uspio u onom u kojem sudjeluje Čistoća – kazala je Svjetlana Lugar, pokretačica razvrstavanja otpada u najbrojnijoj zagrebačkoj stambenoj zgradi. Iako je prema izračunima udruge odvojeni otpad imao i do dvadeset posto udjela, Čistoća kaže da je to samo 13,4 posto. Mogli smo još i više odvajati, kaže Lugar, da je postojala bolja koordinacija unutar same Čistoće, koja bi ih pratila s dovoljnim brojem kanti i češćim odvozom odvojenog otpada.
– Više od šest mjeseci kontejneri za papir bili su puni već u petak ujutro, a odvoz je bio tek u ponedjeljak. A tako je i danas – opisuje Lugar situaciju na terenu.
Da Zagrepčani imaju volje pridonijeti u borbi za smanjenje otpada, potvrđuje i bivša ministrica zaštite okoliša Mirela Holy.
– Nije točno da građani Zagreba nisu zainteresirani, nego odustaju od reciklaže kad vide da su njihovi napori besmisleni – smatra Mirela Holy. Kaže da je na svoje oči vidjela kako kamioni Čistoće odvoze zajedno odvojeni i miješani komunalni otpad.
– Svim komunalnim poduzećima, ne samo Čistoći, odgovara ovaj status quo, gdje ne moraju ništa mijenjati u smislu organizacije, no to još neće moći dugo zbog direktiva Europske unije, gdje je primarno odvajanje otpada obavezno – objasnila je M. Holy.
Nepravedne uplatnice
Da projekt "Mamutice za čist okoliš" nije propao, govori i činjenica da stanari i dalje odvajaju otpada.
– Nakon završetka projekta spremnici su ostavljeni i mi smo nastavili odvajati otpad. Unatoč dobroj suradnji s pojedincima, sustav nije napravio apsolutno nikakav pomak. Građani i dalje plaćaju nepravedne uplatnice, umjesto da se obračunavaju po volumenu – dodala je gospođa Lugar.
Branko Valašek, direktor Čistoće, nije želio komentirati njezine tvrdnje, a ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović upozorava da Zagreb i dalje nema jasnu viziju dugoročnog upravljanja otpadom.
u cistoci radi 1 300 ljudi, od kojih nekoliko stotina otpada na upravu, strucnjake, inzenjere itd. Svi ti ljudi nisu uspjeli napraviti ono sto im je posao, unatoc cinjenici da svaki dan rade na tome 8 sati. To je rezultatltat stranacke podjele fotelja i zato gradjani zagreba placaju najskuplje rezije u hrvatskoj i regiji (!). upravu cistoce zbog neuspjeha treba smijeniti.