Zaljubljenici u uličnu umjetnost ostali su (neugodno) iznenađeni kad su vidjeli da su krajem travnja bijelom bojom prekriveni murali od kojih je jedan nacrtao svjetski poznati grafiter Phlegm, a drugi Sretan Bor. O čemu je riječ, upitali smo ravnatelja osnovne škole u Dugavama Tomislava Cvitanovića.
On je, priznao je, sam prebojio sliku nakon čestih prigovora roditelja školske, ali i vrtićke djece, a koji su se žalili da je crtež na zidu neprimjeren. I Cvitanović se s njima slaže jer, kako je rekao, “ne voli vidjeti ni slovo na zidu”. Umjetničko djelo nastalo je u rujnu 2011. u sklopu projekta Muzej ulične umjetnosti uz potporu Gradskog ureda za obrazovanje. Prva osnovna škola u Dugavama bila je samo dio umjetničkog projekta u kojem je u Dugavama sudjelovalo 30-ak umjetnika. No, crtež se roditeljima, kaže ravnatelj, nije svidio.
Da vuk bude sit, a koza cijela
– Nekoliko puta roditelji su se pobunili da to nije primjereno za školski zid, nekome je bio iritantan, no meni nije smetao. U svakom slučaju, bilo je i usmenih i pismenih primjedbi, a zadnja je bila pritužba jednog roditelja koji je napisao dobro smišljen dopis, onako više savjetnički, ne napadački. Kad sam to pročitao, mogao sam razumjeti zašto želi da se slika ukloni – priča Cvitanović.
Roditelj je, kaže, pritužbu poslao Gradskom uredu iz kojeg su nazvali ravnatelja za dogovor oko daljnjih koraka.
– Odlučio sam to riješiti tako da vuk bude sit, a koza cijela i čim se otopio snijeg, prebojio sam zid – opravdao se ravnatelj.
U Muzeju ulične umjetnosti svjesni su da su radovi na ulici privremeni pa im tako i prilaze. Žao im je samo što ravnatelj nije pričekao da se organizira novo crtanje. Napominju kako Phlegmovi radovi imaju iznimnu umjetničku vrijednost.
– Nisam vidjela da se ijedno dijete preplašilo murala – prisjetila se Ivana Vukšić iz MUU-a. Eventualnu neprimjerenost radova komentirala je uza smijeh:
– Što da vam kažem? Primjereno je gledati golu Severinu i Jelenu Rozgu?