Policija, Zagrebparking, prometno i komunalno redarstvo tijekom 2012. podijelili su više od sto tisuća kazni za parkiranje. Njih otprilike 34 tisuće podijeljeno je samo putem nove “usluge” kažnjavanja – videokamerama. Još 30 tisuća podijelila je policija, dok Zagrebparking mjesečno uhvati otprilike 3740 vozača u prekršaju, što je 40-ak tisuća godišnje.
Nogostup najdraži
Protupropisno parkiranje, ostavljanje vozila na nogostupu ili cesti, uz tramvajsku prugu ili mjestima za invalide najčešći su prekršaji u gradu.
– Najviše, otprilike 17 tisuća kazni, napisali smo zbog parkiranja na nogostupu, pločniku ili na raskrižjima. Mnogi vozači čine i prekršaje suprotne postavljenom znaku, a dobar dio ih ne poštuje ni mjesta za invalidne osobe – kazao je Viktor Forjan iz Odjela za sigurnost cestovnog prometa. Istaknuo je kako je policiji pomoglo osnivanje prometnog redarstva i uspostavljanje videonadzora pa se oni više mogu posvetiti većim prekršajima. Važno je napomenuti da se dio kazni poklapa, odnosno da redarstvo ili policija izdaju nalog Zagrebparkingu koji tek potom smije odvesti vozilo. Tako djelatnici Zagrebparkinga nakon što uhvate vozača u prekršaju pri parkiranju snimku s terena šalju policajcu koji se nalazi u prostorijama “pauka” te tek nakon njegova dopuštenja podižu vozilo. Policija potom za državni proračun naplaćuje svoj dio kazne, a Zagrebparking uslugu premještaja vozila prikuplja u svoju blagajnu. Prometno i komunalno redarstvo zarađen novac šalju u gradsku blagajnu gdje se u stavci kazne u 2013. planira prikupiti osam milijuna kuna.
Prigovor u 8 dana
I dok policija ne smije kažnjavati vozače parkirane na zelenim površinama, što čini komunalno redarstvo, djelatnici Zagrebparkinga bez policijskog dopuštenja smiju odvoziti samo ona vozila koja su bez dopuštenja parkirana na mjestima za invalide. Takvih je kazni unatoč jasnim oznakama sve više, a česti su i slučajevi da se kazni invalidna osoba koja nije istaknula posebnu dozvolu za parking. Takvi građani, kao i svi ostali u roku od osam dana moraju reagirati i poslati prigovor.
Nakon toga moguće je da Prekršajni sud uvaži prigovor i oslobodi vlasnike plaćanja i optužbe, ali i dalje na snazi ostaje podmirenje duga za pauk. Mnogi ne znaju da se s presudom Prekršajnog suda moraju obratiti policiji koja im potom daje upute na koji način se mogu osloboditi i te kazne. Još veće kazne za nepodmirenje duga čekaju one koji su ih dobili putem videonadzora. Ako kaznu ne žele platiti ili redarstvu kazati ime vozača koji ju je zaradio, ona može biti i više od 2 tisuće kuna.
>>Pazi, kamera! U dva tjedna dobio 900 kuna kazne i nije jedini
A zašto ne nadgledaju nogostup pred Runjaninovom 3, nego pješaci moraju hodati po kolniku? Pa nije ih valjda strah odlikaša? Ili, još gore, nemaju valjda kakav "deal" s njima?