Gradski vrtići dužni su osigurati dežurstva za roditelje koji rade u smjenama, ali i vikend-dežurstva. Obvezu da dežuraju do 20 sati radnim danom imaju svi gradski vrtići – čulo se na drugoj akciji Večernjeg lista “Za bolji Zagreb” na kojoj su u subotu u klubu Ritam grada o temi “Zagrebački vrtići – vrijeme je za promjene” raspravljali pročelnik gradskog Ureda za obrazovanje, kulturu i šport Ivica Lovrić, Marija Ivanković iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, te Mira Božić, predsjednica Udruge ravnatelja predškolskih ustanova, Sandra Pokos, predsjednica Udruge osnivača privatnih vrtića i majka Marija Šinković Bečić, potpredsjednica udruge “Vrtić za sve”. Odgovarali su i na pitanja čitatelja Večernjaka, što je bila i svojevrsna priprema za upise u vrtiće koji traju od 6. do 17. svibnja.
Samo kvartovski
– Interes za noćna dežurstva u vrtićima zasad je malen, no ako bude veći, prilagodit ćemo se roditeljima – rekla je M. Božić i dodala da roditelji te potrebe moraju prijaviti vrtiću pri upisu ili kad im dođe do promjene na poslu. I vikend-dežurstva roditelji gotovo da ne koriste, a ako žele, dežurstvo moraju najaviti bar dva dana unaprijed. Usluga se plaća 20 kuna po danu. Jedina je obveza da dijete u vrtiću nije dulje od 10 sati.
Sva će zagrebačka djeca, napomenuo je Lovrić, ove godine biti upisana u vrtić, no neće svima moći biti udovoljeno prema mjestu prebivališta. Do kraja godine otvara se 800 novih mjesta. Ustanova u Vrbanima III dovršit će se u svibnju, a uskoro počinje i gradnja vrtića na Kajzerici i na Borovju. Nakon toga gradit će se, rečeno je, manji kvartovski vrtići. Grad radi mrežu vrtića koja će pokazati gdje su nedostatni, kapaciteti ali i pokrivenost privatnim vrtićima. Čitateljica se požalila i da joj, primjerice, kao olakšica nije priznat stambeni kredit, jer je podignut ove godine, a tražile su se potvrde za 2012. Sad je na bolovanju zbog čuvanja trudnoće.
– U slučaju nastupanja teške socijalne situacije obitelji vrtić uz potvrdu Centra za socijalnu skrb odobri popust ili potpuni oprost plaćanja participacije. Roditelji se trebaju javiti u vrtić – rekao je Lovrić.
Velik broj roditelja pita se i hoće li dobiti povrat novca za 2011., kad je cijena smještaja bila znatno veća. Podsjetimo, tada je gradonačelnik tražio da se cijena računa prema imovinskom cenzusu do 2000 kuna, što Skupština nije prihvatila.
Čeka se ministarstvo
Nakon višemjesečnog sukoba vraćen je stari način naplate, od 200 do 400 kuna, pa roditelji sad traže povrat.
– Čekamo mišljenje Ministarstva financija. Kažu li da naša odluka nije bila zakonita, roditelji će dobiti novac. Smatram da smo bili u pravu – kazao je Lovrić.
>>\'Ove godine niti jedno dijete neće ostati neupisano u vrtić\'