Mlade se rijetko može zateći na ulicama naselja Jakuševec, jer ih se većina odseli u druge dijelove grada. Jedan je od rijetkih koji je unatoč smeću pod prozorom odlučio ostati i Danijel Dejanović (27). Ističe da nije lagano odrastati kada si dijete s Jakuševca.
– Još u osnovnoj školi, koju sam pohađao u Dugavama, zvali su nas djeca sa smeća. Uvijek smo bili označeni kao građani drugog reda. Ako bi moja baka došla nešto prodati na tržnicu, odmah bi rekli da to dolazi s odlagališta, kao da smo u zagrebačkom getu – žali se Dejanović koji ističe da je blokada ulaza bila nužna da bi se barem malo poboljšali uvjeti života u naselju.
>>FOTO: Ovako danas izgleda Zagreb! Metropola se guši u smeću
– Mnogi Zagrepčani vide motive blokade gradskog odlagališta u novcu koji primamo kao ekološku rentu, no nismo mi ovdje zbog novca nego zdravlja – objašnjava Danijel.
– Ja sam još dobro i osim što kašljem ne mogu reći da imam nekih drugih tegoba, ali moji susjedi obolijevaju svaki dan, a mnogi su već i umrli – kaže mladi stanovnik Jakuševca.
– Nemamo mi samo fizičkih problema, nego nas taj smrad i uvjeti života ubijaju i psihički, a posebice prazna obećanja koja nam daju i nikako ne ispunjavaju – proziva Dejanović, ističući da će izlaziti na prosvjede sve dok se ne zatvori odlagalište koje od malih nogu gleda kako raste zajedno s njim.
>>Na Jakuševcu ne odustaju! Blokada se nastavlja!
Josip Bedeković, geodet:
Svi članovi obitelji Josipa Bedekovića (52) imaju zdravstvenih problema i prst odgovornosti upiru u odlagalište koje je 200 metara od njihove kuće.
– Oporavljam se od moždanog udara, a sinovi i supruga imaju problema s disanjem – jada se glava obitelji Josip, koji unatoč tome što je još na bolovanju nije mogao mirovati kod kuće, nego se pridružio svojim susjedima na barikadama.
– Smatraju da manje vrijedimo samo zato što živimo ovdje, a nitko ne govori da smo mi u Jakuševcu bili i prije nego što je stiglo zagrebačko smeće – podsjeća Josip Bedeković.
Sanja Furić, pejzažna arhitektica
Obitelj Sanje Furić godinama živi u naselju Jakuševec. Bila je tu i prije nego što je stiglo smeće, koje je prije pola stoljeća promijenilo život te zagrebačke četvrti.
– Ne možemo prozore otvoriti a da nam ne uđe hrpa prašine. Rublje ne možemo sušiti vani, uzgajati povrće – proziva Jakuševčanka.
Od 600 stanovnika, kaže, sedamdeset i devet je udovica, a rijetko tko doživi starost.
– Mnogi su oboljeli od raka ili imaju problema s plućima – dočarava Sanja Furić svakodnevicu u tom zagrebačkom naselju.
Mirsada Tuškan i Dragica Đokić, spremačica u školi i umirovljenica
Prije trideset godina prodana je zadnja nekretnina u naselju Jakuševec, a među posljednjim doseljenicima u taj dio Zagreba bila je Mirsada Tuškan, udovica čiji je suprug umro zbog zatajenja srca i pluća. Njezina susjeda Dragica Đokić upravo se oporavlja od drugog moždanog udara koji je izazvao, tvrdi, život uz odlagalište. Te Jakuševčanke dežuraju na barikadama i poručuju: – Zatvorite odlagalište, spasite naše zdravlje.
Za ovaj silni novac koji su jakusevcani dobili sve te godine, mogla se vec odavno sagraditi spalionica. Ali tu se radi ili o biznisu mekog poduzetnika, ili o nesposobnosti milana bandica,