Samo 600 milijuna godina mlađe su od samog Velikog praska zvijezde snimljene novom ultraširokopoljnom kamerom kroz optiku orbitalnog teleskopa Hubble. Na našoj fotografiji to su crvenkaste elipse. Europsko-američka skupina astronoma proučava nepoznata nebeska tijela na, za astronomiju, dosad “crnom” nebu i o otkrićima je već pripremila dvanaest znanstvenih radova.
Najstarije zvijezde, koje i sada “bježe” na sve strane svemira nošene valom Velikoga praska, toliko su daleko i svjetlost im je toliko slaba da je Hubble prizor na slici na fotoosjetljivi senzor eksponirao 173 tisuće sekundi! Istodobno, dok u CERN-u simuliraju trenutak Velikog praska da otkriju kako je energija prešla u materiju i stvorila naš svemir, astronomi polako naziru kako su se formirale najstarije galaksije i iz razlika prema bližim zvjezdanim sustavima pokušavaju razabrati kako je svemir evoluirao.
Inače onih 173.000 sekundi je lakše predočiti ako kažete - 2 dana. Pa čak ni u znanstvenom članku ne možete bez senzacionalizma.