Na današnji dan davne 1416. godine Dubrovačka Republika zabranila je trgovinu robljem na svom području. Ta se odluka našla u dijelu dubrovačkog Statuta koji govori o pomorskom dobru, a u kojem je pisalo da se svatko na brodu smatra slobodnom osobnom.
Prva u Europi
Posebno je zanimljivo i služi nam na ponos da je Dubrovačka Republika time postala prva zemlje u Europi koja je zabranila trgovinu ljudima i ropstvo, dok je u ostatku Europe ono bilo dozvoljeno sve do početka 19. stoljeća.
Robovlasništvo je procvat doživjelo u 15. stoljeću kada su europski trgovci počeli prodavati tamnoputo stanovništvo iz Afrike. Robovi su se koristili i u Europi, ali najviše u Sjevernoj i Južnoj Americi gdje su radili teške poslove bez osnovnih uvjeta za život.
U SAD-u ropstvo ukinuto 1865. godine
Masovniji pokreti za ukidanje ropstva pojavili su se krajem 18. stoljeća, više od 300 godina od njegova ukidanja u Dubrovačkoj Republici. Velika Britanija je ukinula trgovinu robljem 1833. godine, a SAD po završetku američkog građanskog rata 1865. godine. Posljednja država koja je to službeno učinila bila je Mauretanija 1981. godine.
>>Moderno ropstvo žena i djece i radi prodaje organa
>>'Trgovina ljudima je najraširenije ropstvo u 21. stoljeću!'
Dubrovnik ne da je jedan od prvih, nego je prvi priznao nezavisnu Ameriku, a amerikanci su u to doba nisu pustili nicije brodove da pristaju u svojim lukama nego dubrovačke. Svojedobno je Dubrovnik imao mornaricu veću od Engleske i Francuske zajedno, a kad su Englezi "otkrili" Indiju nisu mogli vjerovat kad su na području Goe vidjeli Hrvatsku crkvu, koja je još i dan danas tamo. To, isto kao i 200 000+ smaknutih u Bleiburg-u, je samo jedan mali dio hrvatske povijesti koje Srbi nikako nisu dali da se štampa u udžbenicima za školu.