Laganje je generalno jako loša stvar, ali uvijek postoje iznimke od pravila pa tako i od ovog. Tvrde to psiholozi koji ne vide ništa loše u činjenici potpirivanja dječje mašte pričama o Djedu Božićnjaku, piše Mashable.
- Nije to loša stvar za djecu. Ona trebaju vjerovati u mit da postoji netko tko pokušava usrećiti ljude ako se oni dobro ponašaju - smatra dječji psihijatar dr. Matthew Lorber iz bolnice Lenox Hill u New Yorku.
Vjerovanje u Djeda Božićnjaka je duga tradicija koja zbližava obitelj, osnažuje dobre vrijednosti, ali i razvija dječju kreativnost.
- Mašta je normalan dio razvoja. Mit o Djedu koji donosi poklone utemeljen je na stvarnoj osobi, Svetom Nikoli koji je darivao potrebite i te su vrijednosti značajne. To je prava priča i ono što u mitu oduševljava djecu. Pravi smisao Božića koji se pomalo gubi u današnje konzumerističko doba - objasnio je Lorber.
Kada je onda pametno djeci otkriti istinu?
Kako odrastaju, djeca će kroz priču s vršnjacima shvatiti da je Djed ipak samo mit. Ali treba biti oprezan s otkrivanjem istine.
- Roditelji znaju najbolje. Savjetujem im da dijete prvo upitaju vjeruje li u Djeda Božićnjaka. Ako je odgovor potvrdan, neka mališani još uživaju. Ako nije, tada su spremni prihvatiti istinu koju im treba priopćiti na najobzirniji mogući način - savjetuje Lorber.
>>Djed Božićnjak upucan dok je djeci dijelio poklone!
Sveti Nikola je povijesna ličnost, tako da ne treba uopće lagati.