NASA financira projekt razvijanja prototipa 3D printera za hranu kako bi jednoga dana astronauti mogli uživati u pizzi "ispisanoj" na 3D pisaču na Marsu, piše Space.
Anjan Contractor, viši inženjer u tvrtki Systems and Materials Research Corporation (SMRC) sa sjedištem u Teksasu, dobio je subvenciju od 125 tisuća dolara od američke svemirske agencije kako bi izradio prototip svog "sintetizatora" hrane. NASA se nada kako bi tu tehnologiju jednoga dana mogli koristiti za hranjenje astronauta na dugim svemirskim misijama, kao što je ona na Mars koja bi, otprilike trajala, 520 dana. Ljudskim misijama još dalje u svemir bila bi potrebna hrana koja može trajati još i dulje vrijeme.
Čokolada je već isprintana
Contractor je kazao kako rade na tehnologiji u kojoj bi hrana bila u prahu kojim bi se napunile patrone za printer te bi ih korisnici mogli miješati, kao sastojke u "normalnim" receptima, te "printati" različitu hranu. Kako bi dokazao da njegova ideja funkcionira, Contractor je već "isprintao" čokoladu, a sada radi na još naprednijem modelu printera kako bi "ispisao" pizzu.
Tvrdi kako ovaj njegov sustav nije samo dobar za astronaute, već bi mogao pomoći i u izbjegavanju nestašice hrane u svijetu sa sve većom populacijom. – Mnogi ekonomisti kao i ja smatraju da sadašnji sustav može opskrbiti 12 milijardi ljudi na svijetu – rekao je Contractor i dodao da ćemo u jednom trenutku možda morati promijeniti svoju percepciju o onome što vidimo kao hranu.
>>Projekt 3D olovke prikupio više od milijun dolara na Kickstarteru