Stare vreće napunjene pijeskom i klupe koje je već načeo “zub vremena” jedini su ostaci Domovinskog rata u starom tunelu ispod Gornjeg grada, koji se proteže od Mesničke do Radićeve. U prostoru koji se prvenstveno u povijesti Zagreba koristio kao sklonište zadnji su puta ljudi boravili u devedesetima, a otada propada i stoji prazan. Tunel Grič u potpunosti je dovršen 1945. godine, a počeo se graditi kad su započela saveznička bombardiranja Zagreba.
“Zamislite tu promenadu”
No, čini se da bi stari prolaz, s izlazima na Tomićevu 6, Ilicu 8, 28 i 30, mogao dobiti drugu funkciju. Gradonačelnik Milan Bandić najavio je kako će ga staviti u funkciju do sljedećeg ljeta.
–Nekoliko je gospodarskih subjekata izrazilo želju za sudjelovanje u projektu, tako da ćemo ga provesti sa što manje penezi iz gradskog proračuna. Usput ćemo promovirati te hrvatske firme koje će sudjelovati u projektu. Zamislite tu promenadu. Za rukice se vi mladi vodite, kao i mi stariji, a do kraja možda padne i koja pusa - našalio se gradonačelnik.
Duljina 350 metara
O projektu “Muzeja osjeta” govori se već godinama, a autorica, arhitektica Neda Cilinger, zamislila je prolaz dugačak 350 metara i širok preko tri metra, površine 2240 metara kvadratnih, kao virtualni prolaz, u sklopu kojeg bi se korištenjem ekrana, projekcija i holograma stvorili, među ostalim, prostori za predstavljanje sadržaja iz zagrebačke povijesti. Ispod Vranyczanyjeve poljane, kaže Cilinger, tunel skriva svoj najširi dio, a taj dio bio bi predviđen za veće izložbe, koncerte, okupljanja.
Sadržajni dio osmislio je ravnatelj KIC-a Emil Matešić. Na Vranyczanyjevu poljanu izlazilo bi se, pak, liftovima. “Muzej osjeta” dio je projekta “Sjeverozapadna Hrvatska - Regija digitalnih muzeja”, koji se financira iz fondova EU.
nevjerojatno zašto brišete komentar na kojem sam napisao da bi tunel mogao biti pogodan i za zatvor!!! koga ja tu vrijedjam, zna se tko će uskoro u zatvor