Već sljedeće, 2016. godine Muzej Zagrebačkog velesajma i novi infocentar bit će otvoreni za sve Zagrepčane.
Naime, do kraja ove godine izradit će se detaljne i konačne smjernice rekonstrukcije tog kompleksa, i to nakon konzultacija sa stručnjacima i građanima. Nakon što smjernice potvrde i gradonačelnik i Skupština, kažu iz Gradskog ureda za strategijsko planiranje, izradit će se studija preobrazbe Zagrebačkog Velesajma. Rekonstrukciju će potom prijaviti za sredstva iz fondova EU.
Povezat će i hipodrom
U 2017. bi, prema planu Ureda za strategijsko planiranje, trebale na prostor ZV doći prve dizalice, a do 2025. trebalo bi se dovršiti povezivanje prostora s prostorom hipodroma i Bundeka i stvoriti novi "Zagrebački centralni park". Konkretni su to koraci koji bi se trebali slijediti u budućem razvoju prostora od 56 hektara, veličine Donjeg grada. U programske smjernice ugradili su i dugoročne vizije voditeljice Zagrebačkog velesajma Marine Pavković, koja ih je popisala u dokumentu "Zagrebačka mreža – Strateški okvir za razvoj Zagrebačkog velesajma". Veliki kompleks ona vidi kao urbano inovativno područje grada, s modernim sajamskim kompleksom polivalentne namjene, kongresnim i medijskim centrom (filmski i TV studiji), tehnološkim parkom s inovacijskim inkubatorom i akceleratorom, "business hub" s poslovno trgovačkim i uslužnim sadržajem, zabavni park vezan uz hrvatska tehnološka dostignuća, novi javni prostor Novog Zagreba. No definirala je Pavković sa sajamskim timovima Zagrebačkog velesajma i kratkoročnu strategiju pa je, dok Velesajam bude u procesu revitalizacije, ukinula neprofitne sajmove i uvela nove, kao što su i nedavno održani "Pravo doba", namijenjen starijoj populaciji ili sajam posvećen tinejdžerima "HIGH FIVE – Dani teensa".
Otvaraju se i hosteli
– Problem Velesajma nastao je jer se početkom 2000. nije slijedilo gospodarske trendove, kad su se sajamske europske kuće transformirale prostorno i sadržajno te nastavljale rad na manjim, primjerenijim polifunkcionalnim prostorima. Velik dio Velesajma tada je ostao neiskorišten, što bi se trebalo promijeniti njegovom revitalizacijom – kazala je Pavković.
Smjernice su stavljene i u studiju, u čijoj je izradi sudjelovao Arhitektonski fakultet pa su, među ostalim, i studenti dali svoja mišljenja i prijedloge. Predlažu da u prostoru bude umjetnička kolonija, skate park, knjižnica i sajam antikviteta. Popisao je i Ured za strategijsko planiranje i tvrtke i ustanove zainteresirane za najam dijela prostora, koje su također predložile moguće sadržaje. Tako bi Tehničko veleučilište Zagreb tamo na 10.000 kvadrata osnovalo privatno visoko učilište, a prostor bi u istu svrhu unajmila i Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta (ZŠEM). Djelovala bi tamo i spin off tvrtka Instituta Ruđer Bošković, putničke agencije, hoteli, hosteli...
Do 2025? Dakle, do 2055.