Špinat je tradicionalno sinonim za obilje željeza prijeko potrebnog organizmu, a manje je poznato da je to povrće izvrstan zaštitnik zdravlja.
Obiluje folnom kiselinom, vitaminima B-skupine, vitaminom C, magnezijem i ljekovitim fitokemikalijama koji štite od zloćudnih bolesti. Zato je kura špinatom učinkovit način borbe protiv opakih bolesti. Folna kiselina sudjeluje u stvaranju aminokiselina od kojih su sačinjene sve žive stanice, a posebno sudjeluje u sintezi DNK i RNK. Sudjeluje u obnavljanju crvenih krvnih zrnaca, u dobrom zacjeljivanju tkiva, u dobrom funkcioniranju imunološkog sustava.
Ima važnu ulogu u cerebralnom i nervnom metabolizmu, posebno na razini neurotransmitera. Folna kiselina ima važnu ulogu i u prevenciji od nekih oblika raka. A pomanjkanje folne kiseline u organizmu izaziva depresiju. Danas se smatra da povećana razina homocisteina (aminokiselina u našem tijelu koja sudjeluje u izgradnji tkiva), u krvi vodi riziku od srčanih bolesti.
Istraživači sa Sveučilišta Harvard otkrili su da osobe s dvanaest posto većom razinom od srednje vrijednosti homocisteina (metabolit metionina) u krvi imaju od tri do četiri puta veći rizik da dožive srčani udar. Kako bi se izbjegla prevelika količina homocisteina u krvi, pomoći će tri vitamina iz kompleksa B: folna kiselina, vitamin B6 i vitamin B12. A upravo je špinat jedan od najboljih biljnih izvora folata i vitamina B6, nužnih za uravnoteženu razinu homocisteina u krvi. Špinat je odličan i za vid i zato ga često konzumirajte.
>>Mjere štednje imaju ozbiljan utjecaj na zdravlje