Odijelo ne čini čovjeka, ali u samo sedam sekundi stvaramo prvi dojam o nekome. Kako to pomiriti i odjenuti se da sugovornik o nama pomisli najbolje? Za polovicu hrvatskih zaposlenika dvojbi je malo manje. Istraživanje portala Mojposao među tisuću zaposlenih pokazalo je da ih 20 posto ima propisan kodeks odijevanja na radnome mjestu, a njih 30 posto podliježe nepisanim, ali podjednako jasnim pravilima.
Samo za sastanke
Još 26 posto anketiranih mora se formalnije odjenuti kada ide na poslovni sastanak, a odijevanje 24 posto zaposlenih u Hrvatskoj posve je prepušteno vlastitu nahođenju.
– Vani su ti postoci mnogo bolji, čak 70 posto zaposlenika ima neku vrstu poslovnoga odjevnog koda. Razočarava i što se u nas ništa nije promijenilo u posljednjih pet godina; i 2007. samo je 50 posto zaposlenika imalo neka pravila poslovnog odijevanja. U nas poslodavci, očito, još nisu svjesni učinaka koje njihovi zaposlenici svojim izgledom odašilju prema van. Griješe i što uglavnom ulažu samo u imidž menadžera i slično, a jednako je važno i da, recimo, zaposlenik informatičar na posao ne dolazi u vesti u kojoj doma gleda televiziju – kaže Nives Borko iz concierge i lifstyle menadžment agencije “Minuta dvije”.
Stop minicama
– Pritom, ugodan poslovni izgled nisu skupa odijela i cipele, prepuni ormari. Ni uniformiranost nije odgovor. Individualnost je dobrodošla, ali pravila za radno mjesto podrazumijevaju higijenu i njegovan izgled, urednu kosu i nokte te odjeću koja ni samoj osobi ni sugovorniku ne odvlači pozornost – poručuje N. Borko.
Za nešto slično odlučili su se u Splitskoj banci. Iako upravo financijski sektor te turizam i ugostiteljstvo prednjače po broju zaposlenika koji imaju propisan kodeks odijevanja, u toj su se banci odlučili za ležerniji pristup. Definirali su, kažu, smjernice odijevanja za zaposlenike, ali one ne idu dalje od zabrane prekratkih suknji ili predubokih dekoltea te sportske odjeće i obuće. “Želimo da zaposlenici odijevanjem iskažu poštovanje klijentu, ali i da pritom ne izgube ništa od svoje individualnosti”, kaže Silvija Bareša, glasnogovornica Splitske banke.
Sankcija za propuste nema, ali te sreće nije 19 posto zaposlenika u nas, koji su se susreli ili s opomenama ili čak i s novčanim kaznama.
Dolaze na posao smrdljivi, češnjak iz njih bazdi, nisu veš promijenili danima... sigurno da ih treba i kazniti i poslati na doma na tuširanje...