Tijekom posljednjih nekoliko dana internetskim društvenim mrežama proširili su se "policijski" savjeti upitne autentičnosti čiji je sadržaj, u najmanju ruku, neobičan i najvjerojatnije netočan.
Tako se građanima, između ostalog, savjetuje da, ako ih lopov prisili da podignu novce na bankomatu, unesu svoj PIN naopako – dakle, da umjesto, na primjer, 1254 unesu 4521. Time će bankomat, tvrdi se, dati novac, ali i automatski alarmirati policiju. Očito je da je ovakav sustav ne bi mogao funkcionirati jer bi ljudima koji imaju simetričan PIN, npr. 1221, bilo svejedno unesu li ga "normalno" ili "naopako".
Navodi se i savjet što učiniti ako su vam ključevi za daljinsko otvaranje ostali zaključani u autu, a kod kuće imate rezervni ključ.
"Nekoga tko je u kući s vašeg mobitela zovnite na njen/njegov mobitel. Vaš mobitel držite 30-ak centimetara od vrata vašeg auta. Osoba u vašoj kući treba držati u ruci ključ vašeg auta blizu mobitela i pritisnuti gumb za otključavanje. Vaš auto će se otvoriti", stoji u savjetima.
Kao autor teksta potpisan je Mijo Stipić iz Službe prevencije Ureda načelnika Policijske uprave zagrebačke. Neslužbeno doznajemo da on doista radi u policiji, no u PUZ-u su nam rekli da oni nemaju nikakve veze s ovim savjetima. Tome u prilog ide i činjenica da smo jednostavnim pretraživanjem interneta otkrili da su neki od savjeta objavljeni još prije nekoliko godina, između ostalog i na jednom srpskom forumu 2008. godine, i tamo, naravno, kao autor nije potpisan Stipić.
>> Dječak koji je tvrdio da je bio u raju priznao da je lagao
kako god da okreneš moj pin nećeš uspjeti iz bankomata izvuć ni lipe