Tim znanstvenika iz Japana i Sjedinjenih Američkih Država okrenuo je novu stranicu u povijesti računalstva. Uspjeli su konstruirati računalo “debelo” samo dvije molekule, koje po svojim osobinama i načinu rada više nalikuje ljudskom mozgu nego elektroničkom uređaju. Supertanko računalo koje još uvijek nema službenog imena i nalazi se u razvojnoj fazi može rješavati složene matematičke probleme, te se, poput mozga, unapređivati sa vremenom i rješavati brojne operacije istovremeno. Suvremena računala rade na zadivljujućim brzinama, izvršavajući po 10 trilijuna operacija u sekundi, s čime se molekularni kompjutor ne može nositi. Ipak, dok klasična računala mogu obavljati jednu po jednu operaciju, molekularno računalo je u prednosti jer istodobno može izvršavati tisuće naredbi.
- Kao i u ljudskom mozgu, neuroni “ispaljuju” impulse s maksimalnom brzinom od 1000 impulsa u sekundi, ali brojnost neurona u računalu osigurava dosad nezamislive performanse - kaže za Msnbc Anirban Bandyopahdayay, fizičar sa Japanskog nacionalnog instituta za tehničke znanosti u Tsukubi. Molekularno mikroračunalo sastavljeno je od organske tvari poznate kao 2,3-dikloro-5,6-dicijano-p-benzokinon, u stručnoj literaturi nazvanoj DDQ. Te molekule mijenjaju svoj status elektroprovodnosti u četiri stanja, a znanstvenici su DDQ postavili na zlatnu površinu, osnovu koja je DDQ rasporedila u dvomolekularnu strukturu. Svaka molekula povezana je sa svojim susjedom putem električnog polja, a međusobno izmjenjuju informacije o elektronima. Ovo rezultira formiranjem uzoraka poput linija, trokuta, heksagona ili rombova na molekularnoj bazi, gdje svaka molekula zauzima drugačiji oblik te na taj način sudjeluje u izvršavanju određenog zadatka ili računanju pojedine matematičke operacije.
- Ovaj princip rada omogućuje nam rješavanje zadataka koji su zbog svoje složenosti bili smatrani nerješivima u ljudskom vijeku. Ono što klasična računala do sada nisu mogla izračunati uskoro će biti ostvarivo uz pomoć molekularnih kompjutora - kaže Bandyopahdayay. Kako bi iskušali novostvoreni računalni sustav, znanstvenici su pred računalo postavili dva zadatka. Prvi je bio simulacija i proračun širenja toplinske energije kroz materijal, dok je drugi bila simulacija rasta kancerogenih stanica unutar živog tijela. Prema prvim podacima, molekularna računala ne samo da brže rješavaju kompleksne i do sada gotovo nesvladive zadatke, već se i sami usavršavaju učeći iz vlastitog iskustva jer se molekule prilagođavaju i optimaliziraju u odnosu na prošlu operaciju.
Halo,znanstvenici vi niste u stanju da razjasnite,od cega je stvoren obicnog drveta list,a kamoli da znate od cega se sastoji mozak,jer mozak je uvjek biji i ostace najslozenija materija u svemiru,za to ne laprdajte,jer ljudska je ruka stvorila kompjuter,a bozija mozak.