SKANDAL Parlament BiH: Prihvaćen sporni Lijanovićev zakon o zaštiti domaće proizvodnje

BiH započela novi trgovinski rat

18.06.2009.
u 18:11
Pogledaj originalni članak

Dom naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine prihvatio je danas kontroverzni zakon o zaštiti domaće proizvodnje, što znači da bi odmah nakon njegove objave u Službenom glasniku trebalo doći do uvođenja punih carinskih stopa na veći broj prehrambenih proizvoda iz Hrvatske i Srbije.

Pogubne posljedice
Silna upozorenja članova Vijeća ministara BiH, međunarodne zajednice i susjednih zemalja o pogubnim posljedicama prihvaćanja ovakva zakona očito nisu natjerala bošnjačke i srpske izaslanike da promjene mišljenje i odustanu od njegova prihvaćanja. Posve je izgledno da će nakon početka primjene ovog zakona, čiji je autor Jerko Ivanković Lijanović, doći do zahlađenja trgovinskih odnosa sa susjedima, ali i do sankcija CEFTA-e, a možda i Europske unije i Svjetske trgovinske organizacije prema BiH.

Naime, prihvaćanjem Zakona kojima se zapravo jednostrano suspendira dio odredbi regionalnog sporazuma o slobodnoj trgovini, poznatijeg kao CEFTA, BiH je ugrozila vlastiti međunarodni kredibilitet i samo je pitanje kakvim će protumjerama uzvratiti ostale članice CEFTA-e. Prema spornom zakonu, ubuduće će se, između ostalog, cariniti mliječni i mesni proizvodi iz susjednih zemalja te sokovi i drugi proizvodi.

Hrvati protiv
Protiv prihvaćanja ovog zakona bili su samo izaslanici iz hrvatskog naroda. Predsjedatelj Doma naroda Ilija Filipović izrazio je žaljenje što je zakon prihvaćen te najavio da će zatražiti ocjenu njegove ustavnosti pred Ustavnim sudom BiH ako ga u međuvremenu visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko ne proglasi ništavnim.

- To je jedino što ja mogu uraditi jer smatram da je ovaj zakon štetan ne samo za članice CEFTA-e, nego ponajprije i za BiH, a vrijeme će pokazati tko je u pravu - kazao je vidno razočaran Filipović.

Nedavno su zbog ovoga zakona upućivane i diplomatske note susjednih zemalja, a u tome se posebno isticala Hrvatska gdje su bile najnegativnije reakcije na donošenje ovoga zakona. To je i razumljivo kada uzmemo u obzir da Hrvatska najviše izvozi u Bosnu i Hercegovinu.

Službene reakcije susjednih zemalja i dalje se očekuju, a sigurno je da se može očekivati reakcija susjednih zemalja. Čak prijeti opasnost da ovaj zakon bude još jedan kamen spoticanja na putu Bosne i Hercegovine prema Europskoj uniji.

Pogledajte na vecernji.hr