INVESTICIJE

Dionički indeksi isplativiji od fondova

Foto: import
Dionički indeksi isplativiji od fondova
26.12.2006.
u 16:20
Pogledaj originalni članak

Tubulencije oko dionica Ine i Plive vjerojatno će potpuno promijeniti investicijski svjetonazor hrvatskih građana. Pokazalo se da se praktično svatko može okititi epitetom ulagača na tržištu kapitala, samo je pitanje u što uložiti.

Nakon što se zbog rasta vrijednosti dionica Ine nedavno morao korigirati dionički indeks Croemi, u kojemu se naftnoj kompaniji udio povećao na 15 posto, dok je iz top 20 dionica ispao Proficio, svatko je poželio imati ulog u tom biranom društvu.

'Moćna gomilica’ sve je moćnija, i po tržišnoj kapitalizaciji, i po likvidnosti. I dosad neupućeni građani počeli su se pitati je li im isplativije uložiti u birane dionice Croemija ili u fondove u kojima su se proteklih nekoliko godina udomaćili? Za njih smo potražili odgovor na ta pitanja kod nekoliko izvora; u neovisnim brokerskim kućama, kod brokera banaka i financijskih analitičara.

Jurica Gregurić, član uprave Fima Fortis savjetovanja, otvoreno kaže da trenutačno samo dva dionička fonda nose prinos jednak rastu dioničkog indeksa od oko 60 posto.

- Prosjek povrata dioničkih i mješovitih fondova u tekućoj godini kreće se oko 40 posto, što je ispod rasta dioničkog indeksa. Međutim, ovakva situacija je dosta specifična zbog velikog rasta Crobexa, koji je bio pod jakim utjecajem rasta Plive, pa se ovakva situacija ne bi trebala održati u dugom roku - poručuje Gregurić.

U Erste Investu preciziraju da je prinos Croemi indeksa 1. prosinca iznosio oko 55 posto, dok se prinosi dioničkih fondova kreću u rasponu od 30 do 60 posto. Kako je Croemi ograničen isključivo na Hrvatsku, drže da se ne može adekvatno usporediti s fondovima koji ulažu i u regiju. Iz ovih brojeva, kažu, može se vidjeti raznolikost strukture ulaganja portfelja i investicijskih strategija, kao i da većina ovih fondova međusobno nije usporediva ili je vrlo ograničeno usporediva. Marko Delač, menadžer za odnose s klijentima u PBZ Investu, ističe kako u Hrvatskoj ne postoje indeks-fondovi kakve poznaju veća tržišta kapitala. Postoje određeni dionički investicijski fondovi koji više ili manje nastoje pratiti kretanje njima zanimljivih dionica iz portfelja burzovnih indeksa.

- Indeksi predstavljaju matematički izračun, a otvoreni investicijski fondovi ulažu na stvarnom tržištu. U Hrvatskoj je još uvijek prisutan problem likvidnosti tržišta, odnosno cijene po kojoj bi se mogla utržiti određena količina dionica, potrebna za praćenje indeksa. Takvo tržište, praćeno velikim povećanjem imovine u proteklom razdoblju koju je teško plasirati u kraćem roku, uvjetovalo je da i oni fondovi koji imaju politiku praćenja indeksa hrvatskog tržišta kapitala ne uspijevaju prilagoditi portfelj te ulažu i na druga tržišta.

Što se tiče budućnosti, Hrvoje Japunčić, član uprave KD Investmentsa, prognozira da hrvatski burzovni indeksi neće imati rast kakav su ostvarili ove godine, ali disperzijom ulaganja fondovske industrije, gdje pritom treba istaknuti regionalni, pa i međunarodni fokus, moguće je ostvarenje rezultata fondova većih od ostvarenja indeksa.


Razlika između Croemija i fondova

Kako objašnjavaju u Erste Investu, Croemi indeks ima maksimalan udio pojedine investicije u portfelju 15 posto, dok po zakonu nijedan hrvatski otvoreni investicijski fond ne može imati udio u portfelju veći od deset posto, osim ako nije definiran kao 'index tracker’. To pak trenutačno nije nijedan fond u Hrvatskoj. – Ova se razlika najviše odrazila na rezultate fondova i indeksa kod preuzimanja Plive. Portfelj indeksa je uvijek 100 posto investiran, dok bi se, po definiciji otvorenih investicijskih fondova, određena količina novca trebala nalaziti u portfelju, zbog iskorištavanja tržišnih prilika ili isplata udjelničara – napominju. Također, kod kupnje dionica za svoj portfelj, fondovi u pravilu ne kupuju po istoj, zaključnoj cijeni, što je kod indeksa slučaj. Imovina se u indeks stavlja prema određenoj cijeni na dan uvrštenja. Da bi se prinos fonda i određenog portfelja mogao usporediti, potrebno je definirati pravilna mjerila.


Riječnik

BURZOVNI INDEKSI (indeksi tržišta) – skup odabranih vrijednosnih papira koji predstavljaju cijelo tržište, obuhvaća veće tvrtke čijim se dionicama često trguje
CROBEX – oslikava kretanje cijena na Zagrebačkoj burzi
CROEMI (Croatian Equity Market Index) – prvi sveobuhvatan indeks koji prati kretanje cijena dionica na burzama
INDEKS FOND (index tracker) – ulaganje koje prati kretanje indeksa na određenim tržištima i na toj osnovi radi kompjutorske modele odlučivanja, s malim ili nikakvim utjecajem brokera ili ulagača na odluke

Pogledajte na vecernji.hr