U sva brodogradilišta osim Uljanika, za koji kažu da je “država u državi”, u petak je nenajavljeno ušla financijska policija kako bi provjerila stvarno stanje obveza škverova prema bankama, dobavljačima roba i usluga, kooperantima.
Njihov dolazak najvjerojatnije je potaknut fijaskom u privatizaciji škverova za čiju su kupnju, premda su otkupljene 34 dokumentacije, stigle tek dvije ponude, odnosno zbog prigovora potencijalnih kupaca na manjkave podatke o financijskom stanju brodogradilišta u natječajnoj dokumentaciji što je priznao i sam ministar gospodarstva Damir Polančec.
Istodobno, upravama svih škverova stigao je jučer zahtjev Fonda za privatizaciju da žurno dostave najsvježije podatke o nepodmirenim obvezama. U riječkom “3. maju”, potvrdio je sinoć predsjednik uprave Željko Starčević, financijska policija pregledala je poslovne knjige u svim sektorima i preuzela podatke o obvezama zaključno sa 30. kolovoza, a po podatke za rujan doći će u ponedjeljak.
Kažu: “Pitajte Šukera”
– Zadržali su se do 14.30 sati, dali smo im sve što su tražili, kod nas je sve transparentno – kazao je Starčević. Iz najvećeg kvarnerskog brodogradilišta financijska policija otišla je s podacima prema kojima su nepodmirene obveze, zaključno s datumom 30. kolovoza, dosegnule 2,940 milijardi kuna, a odnose se na akumulirane obveze u proteklih pet godina. Kako se doznaje, poslijepodne, taman prije isteka radnog vremena, financi su ušli i u Kraljevicu, Split, Trogir i ondje se zadržali do večernjih sati.
Uz ogorčene sindikaliste jučer su se javnosti obratili i proizvođači brodske opreme koji bi čak mogli ugroziti privatizaciju.
U strahu za svoj opstanak predstavnici Zajednice proizvođača brodske opreme, koja okuplja oko 190 tvrtki, jučer su zatražili čvrstu i vjerodostojnu izjavu kada će im biti isplaćeni dugovi brodogradilišta koji su u srpnju iznosili ukupno 350 milijuna kuna.
– Već šest mjeseci nismo uspjeli naplatiti ni kune, a kad nazovemo brodogradilišta i pitamo ih kada možemo očekivati naplatu, odgovaraju da ne znaju i neka pitamo ministra Šukera – rekli su na konferenciji za novinare Stipe Skorić i Ante Miloš. Ne odbacuju mogućnost ovrha nad brodogradilištima.
Branit će radna mjesta
Ništa blaži nisu bili ni čelnici Nezavisnog sindikata Brodosplita. Tražili su ostavku potpredsjednika Vlade Damira Polančeca.
– Njegov patent privatizacije nije uspio, pa tražimo odgodu – kazao je predsjednik sindikata Zvonko Šegvić.
– Tijelima i glavama branit ćemo svako radno mjesto – poručuju sindikalisti. Radnici Brodosplita Polančecu savjetuju neka ide pakirati vegetu!
– Polančec bi najbolje sadio kupus, on je za to kvalificiran – zaključio je Šegvić. Sindikalisti su kazali da se problemi brodogradilišta neće rješavati igrokazima u Zagrebu, nego prosvjedima u Puli, Rijeci, Splitu i Trogiru.
Financijska policija pregledala poslovne knjige u brodogradilištima
Izgubili od časnih sestara: Pravni fakultet mora predati nekretninu, do tada svaki mjesec moraju plaćati tisuće eura
Družbi sestara milosrdnica 1997. vraćene su zgrade otete u bivšem režimu, ali hrvatske Vlade od tada nisu našle zamjenski prostor za Pravni fakultet
FOTO U iseljeništvu je oko 3,2 milijuna Hrvata, znate li u kojim zemljama ih ima najviše?
Valovi iseljavanja dogodili su se u više vremenskih perioda.
Isplivali detalji tučnjave u svlačionici Zagreba! Mandić teško nastradao, propustit će SP?
U u svlačionici je došlo do napetosti kada su neki suigrači prigovorili Kosu zbog njegove igre. Situacija je eskalirala nakon što mu je hrvatski golman i reprezentativac Matej Mandić nešto rekao, na što je Kos reagirao udarivši ga šakom u lice.
One su duša svakog hrvatskog malog mjesta: 'Kad zapadne snijeg u Gorskom kotaru, malo tko im dolazi osim nas'
Tamo gdje je tempo sporiji, a svatko svakoga poznaje, vlada posebno ozračje zajedništva i međusobne suradnje. U malim hrvatskim mjestima poštari i poštarice često su svima dobri znanci, uvijek spremni pomoći u rješavanju nekog problema. Donosimo priče iz četiri hrvatske regije.
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.
Linića pod hitno u zavor, taj se nakrao u brodogradilištima do besvijesti.