Unatoč izrazito nepovoljnim gospodarskim pokazateljima od kojih najviše zabrinjavaju nezapamćeni pad proizvodnje, zaposlenosti i prometa, Vlada je predloženim Smjernicama ekonomske i fiskalne politike za razdoblje 2010.-2012. ponovno uspjela nametnuti svoj nacrt sadržaja koji se temelji na u potpunosti neostvarivim pretpostavkama, upozoravaju iz Hrvatske udruge sindikata osvrćući se na planove izvršne vlasti u pogledu gospodarskih kretanja u zemlji.
Sindikate su nadglasali Vlada i poslodavci kod novog zaduživanja koji služi samo održanju privida podnošljivog pada BDP-a, ističu u HUS-u.
U svjetlu činjenice da su neto plaće u javnoj upravi u prvom polugodištu 2009. zabilježile realan rast od 5,3 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok su istovremeno u prerađivačkoj industriji realno pale za 0,5 posto, neobjašnjiv je motiv Vlade da se smjernice fiskalne politike za sljedeće trogodišnje razdoblje zasniva na daljnjem rastu rashoda za zaposlene u javnoj upravi, kritizira sindikat.
Također smatramo da je potpuno neprimjereno u ovom trenutku govoriti o bilo kakvom rastu materijalnih rashoda za funkcioniranje javne uprave umjesto da se hitno razrade novi, efikasniji pristupi upravljanja državnom imovinom.
Nadalje, smatramo da je nedopustivo nastaviti 15-godišnju praksu planiranja proračuna s deficitom koji u praksi nema nikakvo ekonomsko opravdanje, a troškovi takvog financiranja eksponencijalno rastu dospijevajući na naplatu budućim naraštajima bez ikakve odgovornosti sadašnjih proračunskih korisnika.
Takve smjernice koje ne pretpostavljaju niti jednu realnu uštedu samo su još jedan dokaz nedostatka društvene odgovornosti nositelja državne vlasti kojima je očiti cilj eksploatacija preostalih resursa vlastitog naroda u ostatku mandata i prebacivanje odgovornosti na sve beznadnije alternativne političke opcije.
Ako padaju u gospodarstvu sniziti i u javnom sektoru.