spas ili propast

Hypo banka može spasiti Dioki ako otpiše 70 posto duga

Foto: 'Marko Lukunic/PIXSELL'
Hypo banka može spasiti Dioki ako otpiše 70 posto duga
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Marko Biočina
16.05.2013.
u 16:47
Ode li Dioki u stečaj, samo će Hrvatska elektroprivreda ostati bez 200-tinjak milijuna kuna
Pogledaj originalni članak

Stečaj ili obnova proizvodnje? U iduća dva tjedna trebala bi biti poznata sudbina posrnule petrokemijske kompanije Dioki. U tom periodu vjerovnici kompanije trebali bi prihvatiti ili odbiti ponudu tvrtke Crodux umirovljenog generala Ivana Čermaka, koji je zainteresiran za preuzimanje dijela Diokija.

Preostaje još stečaj

Bude li ponuda odbijena, stečaj je, s obzirom na to da drugih ponuda nema na vidiku, jedina opcija. Odluka o sudbini Diokija utoliko je u rukama poslovnih banaka, koje drže veći dio potraživanje prema Diokiju. Ipak, koju god da odluku donesu, bit će teška. Prema neslužbenim informacijama, Dioki ima 328 milijuna eura akumuliranih dugova. Veći dio tog golemog novca, bez obzira na to ode li tvrtka u stečaj ili preživi, vjerovnici neće nikad moći naplatiti, a to odluku učini iznimno teškom. Sam Čermak kaže kako zasad nema nikakvog odgovora na ponudu koju je podnio.

– Mi smo dali ponudu, ali ne sudjelujemo u procesu predstečajne nagodbe. Prema tome, ja nemam nikakvih informacija o tome razmatra li se ona ili ne. Cijela je priča u rukama vjerovnika i oni moraju donijeti odluku – kaže Čermak.

U bankama su, pak, neskloni komentirati tijek procesa iako se neslužbeno može doznati kako u biti sudbina Diokija ovisi o Hypo banci. Ta banka drži najveći dio Diokijeva duga, ali i najbolje mehanizme osiguranja. Ta razlučna prava Hypo banci jamče određeni povrat duga kroz prodaju Diokijevih nekretnina i pogona te je logično da banka u sklopu predstečajne nagodbe neće biti sklona pristati na dogovor u kojem bi u konačnici pristala na veći otpis dugova nego što bi bila prisiljena kroz stečaj. Ipak, domaće nekretninsko tržište trenutačno je u kolapsu, a i Hypo banka ima poslovnu strategiju čišćenja bilance od nestrateške imovine. Stoga bi banka sigurno bila spremna na određene ustupke, no bi li i na 70-postotni otpis dugova, koji je navodno ključni preduvjet opstanka proizvodnje u tvrtki?

U još je lošijoj poziciji država, koja se u najboljem slučaju može nadati da će svoja potraživanja pretvoriti u vlasnički udjel u restrukturiranoj tvrtki. Ode li Dioki u stečaj, samo će HEP ostati bez 200-tinjak milijuna kuna, što bi moglo i znatno utjecati na ovogodišnju dobit nacionalne elektroenergetske kompanije. Na kraju, nagađa se kako bi, uz 70-postotni otpis dugova banaka i potpuni otpis dugova države, za spas Diokija trebalo osigurati i povoljan reprogram preostalih 30 posto dugova. Taj cilj bit će iznimno teško ostvariti, a o njemu uvelike ovisi budućnost petrokemijske industrije u Hrvatskoj.

Dobra ili loša – bolje nema

Iako se detalji Čermakove ponude ne znaju, prema dosad javno objavljenim podacima, Crodux planira očuvati manji dio Diokijeve proizvodnje u Zagrebu i veći dio na Krku, što je oko 300 radnih mjesta. No, bila ta ponuda dobra ili loša, za očuvanje Diokija bolje trenutačno nema. Iako za moguće sklapanje predstečajne nagodbe ima još dva mjeseca, ne postigne li se dogovor u iduća dva tjedna, realno ne postoji razlog da se oteže s otvaranjem stečaja. Ionako goleme, dubioze Diokija svakim su danom sve veće, a gladni radnici na izmaku snaga i strpljenja. Iz ove pozicije čini se da im u stečaju može biti samo bolje nego danas.

>> 'Prije Ježića bio je to posao iz snova, a sad jedemo kruh i tijesto'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.