Nakon vapaja sindikata i velikog broja građana Vlada je popustila i odlučila da Imunološki zavod ostane u državnim rukama. Prijedlog o preoblikovanju Imunološkog zavoda iz trgovačkog društva u javnu ustanovu naći će se na dnevnom redu Vlade već ovaj četvrtak, a zatim će u roku od devedeset dana DUUDI i Ministarstvo zdravlja to morati i provesti.
U resor zdravstva
No jedino što uistinu nije jasno jest to zašto Vlada nije i prije gotovo dvije godine znala da je Imunološki strateški važan, nego je nepotrebno gubila vrijeme na traženje ulagača, a za to vrijeme dugovi su se gomilali i kasnile plaće pa su se stvorili i svi uvjeti za stečaj ili predstečajnu nagodbu.
– Vlada je procijenila da je Imunološki zavod važan za zdravlje naših građana i zbog toga smo se opredijelili upravo za ovakav model i za ovakvo rješenje. Odlukom o preoblikovanju osigurava se da ustanova preuzme, prije svega, zaposlenike, svu imovinu, ali i prava i obveze sadašnjeg Imunološkog zavoda kao dioničkog društva i da nastavi poslovati na održiv, stabilan način u budućnosti, financirajući se na dva načina – iz prihoda poslovanja ustanove te uz potporu iz proračuna – izjavio je jučer potpredsjednik Vlade Branko Grčić.
Nadležnost Imunološkog prijeći će na Ministarstvo zdravlja. U tom ministarstvu dobili smo samo odgovor da su neke smjernice postavljene, a zaključke o financiranju i radu IZ-a u budućnosti tek treba donijeti. U roku od zadanih 90 dana trebat će i pronaći način kako ukinuti dioničarstvo u Imunološkom, jer osim države, vlasnici dionica su i mali dioničari. Sindikati Imunološkog su se od početka zalagali da do privatizacije ne dođe, odnosno da ostanu u rukama države jer su strateški važni pa stoga odluku Vlade pozdravljaju. Podsjećaju da im kasne četiri plaće, a za koji dan i peta. Doznajemo da će im za koji dan biti isplaćena jedna plaća, a onda uskoro i druga – iz poslovanja te putem pozajmice države.
Čekaju se dozvole
Trakavica vezana za Imunološki traje već gotovo dvije godine kada su im oduzete dozvole za bakterijska cjepiva i krvnu plazmu. A prije godinu i pol dana, a nakon dvadeset godina zanemarivanja, počela je od vlasnika, odnosno države, briga za tu tvrtku, no ona je vrlo nespretno izvedena. Prvo je brigu preuzelo Ministarstvo gospodarstva, pa je nadležnost prebačena u DUUDI, a završit će u Ministarstvu zdravlja.
Početkom prošle godine objavljen je natječaj za prodaju, pa povučen i dorađen, uvjeti su se neprestano mijenjali, zbog čega su u konačnici i odustali ozbiljniji ulagači – JGL i PharmaS, a ostao jedino interes društva Visia Croatica koje je i osnovano da bi se spasio Imunološki od privatnih ruku. No, iako prvotno prihvaćeni, u konačnici ih Vlada ipak nije potvrdila za vlasnike Imunološkog zavoda. U izgubljenih godinu i pol dana, u kojem se IZ pokušao prodati, najviše su trpjeli radnici, zbog kašnjenja plaća, ali je izgubljeno i vrijeme za ulaganje, nužno kako bi se vratile dozvole, ali i da se ne bi izgubila dozvola za virusna cjepiva, koja uskoro istječe. I nakon godinu i pol dana, koliko se pokušavalo prodati Imunološki, jučer je Branko Grčić objavio da je IZ za državu strateški važan i da se ne prodaje. Neobično da se to nije moglo znati i puno prije. Država kao vlasnik sada će morati naći i potrebnih 100 milijuna kuna, koliko je i sama utvrdila da treba za ulaganje, ali i još toliko za pokrivanje dugova. Jedina je prednost što će vjerojatno HALMED dozvole vratiti pa će se IZ moći kao i do sada sam financirati.
Raspad. Nemaju niti za klime u bolnicima, duguju i po 1000 dana placanje farm. industriji i sada ovo. Klasican predizborni potez, a nagodinu totalni kolaps zdravstva ili privatizacija.