Agencija Fitch podigla je kreditni rejting Islanda iz statusa "smeće" u BBB- uz stabilnu gospodarsku prognozu. Kako piše Bloomberg, dokaz je to da je Island vodio pravilnu politiku kada se umjesto saniranja propalih banaka odlučio na tzv. plan 110 posto.
Islandske su vlasti, naime, odlučile pomoći kućanstvima opraštajući im dugove koji premašuju 110 posto vrijednosti imovine tih kućanstva. Osim toga islandski vrhovni sud donio je 2010. godine odluku kojom je kredite s valutnom klauzulom proglasio nezakonitima i time građane oslobodio plaćanja gubitka vrijednosti islandske krune.
Pravosudne vlasti pokrenule su istovremeno istražne radnje protiv bankara uključenih u rizična poslovanja banaka pa bi se na optuženičkim klupama moglo naći oko 90 bankara, a pod istragom je i bivši islandski premijer Geir Haarde.
Island je ovim potezima pokazao da se između sanacije banaka, koje su vlastitim poslovanjem došle u gubitke, i građana koji su kamenovanjem parlamenta 2009. godine izrazili jasno nezadovoljstvo političkim i bankarskim krivcima za neviđenu krizu, odlučio za građane.
U 2011. godini ostvarili su rast BDP-a od 2,9 posto, a u 2012. očekuju pad na 2,4 posto. Deficit proračuna sa 6,5 posto u 2009., godini nakon kraha, smanjen je na samo 0,5 posto u 2011., a u 2012. očekuje se suficit proračuna.
Tako, tako, stati belosvetskim pljačkašima i onim našim protuhama, na rep