Tvrtka HEP – Operator prijenosnog sustava (OPS) izradila je program zbrinjavanja viška radnika prema kojem 90 posto zaposlenika koji su proglašeni viškom ispunjava neki od uvjeta za mirovinu.
Tako će HEP – OPS isplatiti otpremnine radnicima koji bi uskoro ionako otišli u mirovnu, a na njihova radna mjesta zaposlit će nove ljude jer se program viška radnika nije radio prema analizi potrebnih radnih mjesta, nego na temelju provedene ankete, odnosno dobrovoljnog odlaska iz tvrtke.
‘Debeli’ radni staž
Prosječni iznos otpremnine na razini cijele HEP Grupe je 233.000 kuna pa će za isplatu otpremnina u HEP – OPS-u trebati najmanje 45 milijuna kuna. No taj će iznos biti znatno viši s obzirom na to da većina radnika koji su proglašeni viškom ima “debeli” radni staž pa će i vrijednost njihovih otpremnina biti veća od prosječnog iznosa.
U programu zbrinjavanja viška radnika navodi se kako se 197 radnika dobrovoljno javilo za odlazak iz HEP – OPS-a, a od tog broja 145 ih ima od 60 do 65 godina, a 16 radnika od 65 do 70 godina.
U programu zbrinjavanja radnika, koji bi trebao biti dio restrukturiranja tvrtke i time smanjivanja troškova radne snage, uprava OPS-a čak i priznaje da se ne radi o klasičnom višku radnika. Naime, nisu se primijenili kriteriji za utvrđivanje koja su radna mjesta postala nepotrebna, nego je uprava svim radnicima ponudila na potpis nove ugovore. U prvoj fazi 197 radnika, od njih ukupno 1181, nije prihvatilo te ugovore.
Skrivaju točne iznose
U HEP-u kažu da će iz tvrtke otići 189 radnika od kojih većina ispunjava uvjete za prijevremenu mirovinu, a da bi u redovnu mirovinu otišli u sljedećih pet godina.
Točne troškove otpremnina ne otkrivaju, no navode da projekcije troškova ukazuju na to da je za tvrtku trošak za otpremnine u bruto iznosu povoljniji u odnosu na troškove koje bi imali ako bi ti radnici ostali u tvrtki do redovnog odlaska u mirovinu.
Na pitanje koliko će novih ljudi morati zaposliti umjesto onih koji će dobrovoljno otići u mirovinu, a s obzirom da nisu napravili analizu potrebnih radnih mjesta, nisu konkretno odgovorili.
Isplaćuju otpremnine radnicima koji imaju uvjete za mirovinu
Izgubili od časnih sestara: Pravni fakultet mora predati nekretninu, do tada svaki mjesec moraju plaćati tisuće eura
Družbi sestara milosrdnica 1997. vraćene su zgrade otete u bivšem režimu, ali hrvatske Vlade od tada nisu našle zamjenski prostor za Pravni fakultet
FOTO U iseljeništvu je oko 3,2 milijuna Hrvata, znate li u kojim zemljama ih ima najviše?
Valovi iseljavanja dogodili su se u više vremenskih perioda.
Isplivali detalji tučnjave u svlačionici Zagreba! Mandić teško nastradao, propustit će SP?
U u svlačionici je došlo do napetosti kada su neki suigrači prigovorili Kosu zbog njegove igre. Situacija je eskalirala nakon što mu je hrvatski golman i reprezentativac Matej Mandić nešto rekao, na što je Kos reagirao udarivši ga šakom u lice.
One su duša svakog hrvatskog malog mjesta: 'Kad zapadne snijeg u Gorskom kotaru, malo tko im dolazi osim nas'
Tamo gdje je tempo sporiji, a svatko svakoga poznaje, vlada posebno ozračje zajedništva i međusobne suradnje. U malim hrvatskim mjestima poštari i poštarice često su svima dobri znanci, uvijek spremni pomoći u rješavanju nekog problema. Donosimo priče iz četiri hrvatske regije.
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.