PORTRET TJEDNA

Jure Bajić: Vrhunski triler u Elektroprometu

Foto: import
Jure Bajić: Vrhunski triler u Elektroprometu
20.02.2007.
u 14:46
Pogledaj originalni članak

Elektropromet je slično kao i Dalekovod mogao poslužiti kao primjer dobre privatizacije, jer je pod upravom Josipa Ključarića izbjegao rastakanje u vrijeme pretvorbe, ali nije te sreće. Jure Bajić, riječki rukovodilac na lošem glasu iz tranzicijskog doba i oprezni dužnosnik iz vremena koalicijske vlade, našao se u središtu zbivanja koja imaju sve elemente vrhunskog trilera: sudske tužbe, otkaze, nasilne upade i zakulisne igre. Bajić je došao u Elektropromet 2005. godine, doveo ga je Dragutin Kos, menadžer čija je petogodišnja karijera krenula nizbrdo nakon što mu je skupština odbila dati razrješnicu prošloga ljeta. Nisu mu mogli oprostiti što je poduezće koje je trebalo plivati u novcu ostvarilo gubitak.

Najveći pojedinačni vlasnici tvrtke bili su radnici sve dok Jure Bajić nije procijenio da su karte na njegovoj strani, pa je počeo tražiti partnera s kojim će preuzeti jednu od vodećih veletrgovačkih kuća. Našao ga je u novopečenom bogatašu Michaelu Ljubasu, suvlasniku restorana Din-Don i pivnice Zlatni medo, koji se obogatio tijekom rata. Prvi veliki ispit Bajić polaže ove srijede kad sud treba reći jesu li ključevi direktorskih odaja zakonito u njegovim rukama ili će tražiti da ode kako je i došao.

Puno toga oko Elektroprometa na rubu je zakona, oba su menadžera na meti raznih istraga. Rasplet koji Bajića samo korak dijeli od pobjede ili poraza očekuje se na izvanrednoj skupštini dioničara, početkm ožujka. Odnos snaga mijenja se iz dana u dan: Jure Bajić ima podršku tvorničkog sindikata i dijela poslovođa, ali sve teže mu je kontrolirati postupke kontroverznog Ljubasa. Bajiću stavljaju na dušu da je izvlačio novac tako što je partnerima koji se pojavljuju u sporednim ulogama navodno plaćao robu koja nikad nije isporučena ili kupovao od njih po vrtoglavim cijenama. Kos ga je otpustio početkom 2006. tek kad je shvatio da bi ga mogao doći glave, a nakon toga krenule su tužbe i protutužbe na sve strane. Sud je neočekivano brzo poništio Bajićev otkaz, za samo devet mjeseci, ali kako Kos nije pokazivao želju da ga vrati na posao, Bajić je izveo puč. 

Čini se da će ključnu ulogu u Elektroprometu odigrati investicijski fondovi koji su zarana "namirisili krv" i kupili udjele, ali izostala je vrtoglava zarada jer se ozbiljni preuzimači drže po strani i čekaju rasplet pa dionica ne raste. Elektropromet smanjuje narudžbe, gomila dugove, gubi ugled, ali grupacije koje ga osvajaju time ne razbijaju glavu. Sitna je to cijena za 600 milijuna kuna prometa ako  nastavi s poslom ili pak ako ga ugase,  jer ima desetke nekretnina na odličnim lokacijama.

Pogledajte na vecernji.hr