Ono što je izbjegla kad su se Europa i Amerika duboko zaglibile, te uspješno prebrodila 90-ih, Kinu bi moglo dočekati uskoro! Prijeti joj, upozorila je Banka za međunarodna poravnanja u Baselu (BIS – Bank for International Settlements), bankarska kriza.
Kukolj u žitu
Odnos kredita u odnosu na razinu BDP-a u Kini dosegnuo je alarmantnu vrijednost – taj indeks iznosi 30,1 bod i triput je veći od granice koja ukazuje na potencijalnu opasnost i postavljena je na 10 bodova, dok je lani bio na 25,4 boda, istaknuo je u posljednjem kvartalnom izvješću BIS kojemu je jedna od funkcija nadziranje međunarodnih kretanja novca i kredita.
Indeks je bitno veći nego što je bio u istočnoj Aziji prije špekulativnog buma 1997. pa čak i od američkog netom prije nego što je propast Lehman Brothersa 2008. označila početak krize. Kad je između razine zaduženosti i veličine gospodarstva preveliki jaz, a posebno kad trend pokazuje da se povećava, ističu u BIS-u, mogla bi se razviti kriza. A već dugo financijska tržišta pod povećalom drže kineski bankarski sektor koji je, prema podacima MMF-a, nakupio 1300 milijardi loših kredita. Otkad je u svijetu počela gospodarska kriza, Kinezi su imali kreditni bum, kao rezultat napora vlasti da potaknu veći rast. No, u žitu je bilo i dosta kukolja pa su mnoge investicije ispale neproduktivne.
Začarani krug odljeva kapitala
Ukupni su krediti u Kini lani dosegnuli 255% BDP-a, povećali se 107% tijekom osam godina i još ubrzano rastu. Iznose 28 tisuća milijardi dolara, koliki je zbroj kredita poslovnih banaka u Americi i Japanu zajedno. Problem je što su kineske banke mahom u državnom vlasništvu i, kulminira li problem, izgledno je da će se spašavati državnim novcem. Taj je aspekt prilično nezgodan jer pritisak na državne financije može usporiti rast kineske ekonomije, a o njezinim performansama već dugo ovisi i globalno gospodarstvo.
Vodstvu zemlje to nije nepoznanica pa kineski premijer Li Keqiang pokušava izvući zemlju iz klopke rasta koji počiva na dugu prije nego što bude prekasno. Kulminira li problem i dođe li do odljeva kapitala, središnja banka bit će prisiljena prodavati devizne rezerve, što će zaoštriti monetarnu politiku i dovesti do začaranog kruga novog odljeva kapitala.
ako je kina onda je i cijeli svijet!