nove tablice

Koliko za sud “po novome” vrijede ruka, noga... život?

Foto: Tomislav Miletić/PIXSELL
Koliko za sud “po novome” vrijede ruka, noga... život?
04.11.2010.
u 11:32
Pitanje je hoće li nove tablice ujednačiti sudsku praksu ili smanjiti prava oštećenika
Pogledaj originalni članak

Neusklađenost u određivanju osiguravateljskih odšteta na različitim sudovima u Hrvatskoj uzrokovala je dosad mnogo nepravde oštećenicima. Inicijatori izrade novih medicinskih tablica za stupnjevanje odšteta zastupaju tezu da će one ujednačiti sudsku praksu, no istodobno postoji strah da će oštećenima smanjiti prava na odštetu.

36 tisuća parnica

– Oštećenici više neće biti izloženi manipulacijama interesnih skupina kojima nije u interesu da se uspostavi red. Što više rasprave i dokazivanja, to su i troškovi postupka veći, a postupak dugotrajniji – ističe Darinko Ivković, član uprave i izvršni direktor za štete Euroherc osiguranja.

Da će prava osiguranika biti veća, posebno pravo da na transparentan način budu upoznati s novčanom satisfakcijom koju mogu očekivati, smatra Andreja Kumanović, asistentica uprave za štete i osigurateljno-pravne poslove u Uniqi.

– Tablice ne mogu smanjiti, ali ni povećati pravo oštećenih na pravednu novčanu naknadu neimovinske štete. Iznosi odšteta nisu predmet tablica. Stručnjaci smatraju da bi Vrhovni sud trebao donijeti nove kriterije, što bi pridonijelo većoj pravnoj sigurnosti, redu i smanjivanju nepotrebnih sporova – kažu u Croatia osiguranju, podsjećajući da se trenutačno na sudovima vodi 36 tisuća parnica vezanih uz osiguranje od automobilske odgovornosti.

S tom se tezom slažu i u Graweu, gdje ističu da bi jasni kriteriji doveli do više nagodbi, jer bi stranke u postupku znale što mogu očekivati. No, upozoravaju i na jednu vrlo bitnu novost.

– Riječ je o tome da se postotak trajnog funkcionalnog deficita promatra u odnosu na osobu koja bi teoretski bila u potpunosti funkcionalno limitirana – kaže Irhad Meheljić, voditelj odjela za obradu i likvidaciju šteta u Graweu.

Govori jezikom struke, no u prijevodu to znači da će 100-postotni invaliditet biti rezerviran samo za potpuno nemoćne osobe. Priznaje i da u izradi prijedloga nisu sudjelovali širi krugovi, ponajprije odvjetnici koji predstavljaju interese oštećenih, sindikati i suci.

Uključiti izostavljene

– S njima bi tablice dobile još više na težini i predstavljale kompromis svih zainteresiranih strana. Prije nego što budu uključeni, smatram da neće biti prihvaćene – zaključio je.

Dosad su se vještaci služili različitim tablicama, a Orijentacijski kriteriji za određivanje pravične naknade Vrhovnog suda iz 2002. godine nisu bili prilagođeni izmjeni Zakona o obveznim odnosima iz 2006. godine.

– Neshvatljivo je da se, nakon gotovo pet godina primjene novog ZOO-a, metodologija izrade nalaza i mišljenja sudskih vještaka nije prilagodila promjenama u koncepciji neimovinske štete – kaže Meheljić.

Nove tablice izrađuju članovi Odbora za sudbena mišljenja Medicinskog fakulteta, sudski medicinski vještaci i predstavnici radne skupine za motorna vozila HUO-a, po uzoru na Europske indikativne tablice.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

21
21Century
12:33 04.11.2010.

Po praksi iz 91-e, mozak vrijedi 1 marku.

OB
-obrisani-
14:04 04.11.2010.

Što bi reko Čačić : Ništa ne vredi ljudski život,ništa

DO
Dončura
12:09 04.11.2010.

Naravno da su trbali uključiti Sudske vještake, jer iz osobnih kontakata znam da upravo oni pričaju kako je Euroherc osiguraje platilo prof Škaviću da napiše tu knjižicu. No medjutim nastradali će nažalost i dalje ovisiti o odvjetnicima, sudskim vještacima koji su ujedno i liječnici koji se bave takvim pogotovo velikim povredama, i tako rade ustupke jedni drugima a najmanje misle na oštećenog. Primarna im je njihova zarada jer da nije tako nebi tvrdili da im je najveća zarada u vještaćenju što uz put budi rečen najvećim dijelom rade, govorim o liječnicima za vrijeme radnog vremena. Sa posla na parnicu, pa natrag, nalazi vještačenja se pišu u vrijeme dežurstva, ljudi se zovu na pregled jednako tako u dežurstva itd. itd. Pa neka mi netko odgovori kako je to moguće da se takve stvari rade u radno vrijeme i kada će se to pojednostavniti jer odvjetnicima, liječnicim vještacima stalno kaplje neka lovica, a nastradali u toj svoj muci koja mu se dogodila čeka tu svoju siću koja mu nikako ne može nadoknaditi zdravlje koje je izgubio. Trebaju nam konkretne promjene!