Čak 82,4 posto hrvatskih poduzetnika koji su sudjelovali u istraživanju o korupciji na zapadnom Balkanu smatra da je u posljednjih 10 godina korupcija u Hrvatskoj u porastu ili stagnira! A njih 12 posto priznalo je da su u posljednjih godinu dana platili neku vrstu mita.
Istraživanje "Percepcija i stavovi o korupciji na zapadnom Balkanu" provela je makedonska Yes Fondacija, a analizu prikupljenih podataka izradila je zagrebačka udruga Partnerstvo za društveni razvoj.
U istraživanju je sudjelovalo 1848 vlasnika poduzeća i članova višeg menadžmenta putem telefonske ankete, a s još 133 vlasnika i rukovoditelja poduzeća provedeni su dubinski intervjui. Uz poduzetnike iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Kosova, istraživanjem Yes Fondacije o korupciji na zapadnom Balkanu bili su obuhvaćeni i mladi ljudi iz regije pa je i njih 1340 bilo anketirano o percepciji korupcije.
Istraživanje je pokazalo da su korupcijom najviše pogođena mala i srednja poduzeća iz građevinskog sektora koja sudjeluju u procesima javne nabave.
Poduzetnici u regiji, pa tako i u Hrvatskoj, većinom smatraju da su vladine akcije u borbi protiv korupcije nedostatne i da predstavnici vlasti provode puki politički marketing, a ne izražavaju stvarnu političku volju da suzbiju korupciju.
Velika većina hrvatskih ispitanika smatra pak da korupcija izvire iz vlade.
Na pitanje zašto nisu prijavili korupciju kad su se s njom suočili, 87,1 posto hrvatskih ispitanika odgovorilo je da to nisu učinili zbog straha od mogućih posljedica i represija te zbog nedostatka povjerenja u sudski proces i rezultate prijavljivanja. Oni poduzetnici koji su u istraživanju priznali da su sudjelovali u korupciji to su pravdali time da se zakoni ne provode kako bi trebalo te da bi bez mita i korupcije, kao nužnosti za sudjelovanje u javnim nadmetanjima, bio upitan opstanak njihovih tvrtki. Kad je riječ o mladima, njih čak 90 posto koji su sudjelovali u istraživanju iz Hrvatske smatra da razina korupcije u našoj zemlji stagnira ili se u posljednjih 10 godina pogoršala. Prosjek za regiju je prema tom pitanju 87,2 posto.
. 12 % onih koji su dali mito + 12 % primalaca mita to je 24 % jbt., pa toga nema ni u Zanzibaru