"Mi se zaista nadamo da političari razmišljaju o tome kakve će učinke sankcije imati”, poručio je preko Bloomberga Ulrich Ackermann, glavni ekonomist asocijacije VDMA koja objedinjava 3100 njemačkih proizvođača strojeva, među ostalima, VW i Siemens.
Ackermann zapravo samo prenosi pretežiti dojam njemačkih poslovnjaka prema kojem bi političari, a posebno Amerikanci, trebali pripaziti na to kakve bi posljedice sankcija Rusiji zbog anektiranja Krima bile na cjelokupnu europsku ekonomiju.
Glas razuma
Nije čudno da je njemačka poslovna zajednica “glas razuma” koji poziva na oprez. Metro prodaje Rusima fascinantne količine namirnica, Adidas oblači ruski nacionalni nogometni tim, Lufthansa ima više linija za ruska odredišta od bilo kojeg drugog zapadnog avioprijevoznika, Deutsche banka bila je u Rusiji savjetnik u preuzimanjima teškim više od 74 milijarde eura... Samo je spomenuti BMW lani prodao u Rusiji više od 44 tisuća vozila uz rast od 12 posto, a VW 287 tisuća automobila. Heidelberg, treći najveći proizvođač cementa u svijetu, u Rusiji ima prihode veće od 500 milijuna eura i jedan je od najvećih investitora. Gdje bi to u Europi njemačka autoindustrija, financijska ili kemijska industrija... mogla računati s tolikim rastom kao na tom velikom istočnom tržištu?
Do sada se ponajprije isticala europska ovisnost o ruskom plinu, ali prava je istina da je ona samo dio problema. I to velik. Primjerice, najveća svjetska kemijska industrija – BASF – jedan je od najvećih uvoznika ruskog plina i jedan od najznačajnijih partnera Gazproma. Nakon što je kancelarka Merkel naložila zatvaranje nuklearki, njemačka izloženost uvozu ruskog plina porasla je na visokih 35 posto.
Posljedice za EU
Ukupno je trgovinska razmjena na relaciji Rusija – Njemačka dosegla 77 milijardi dolara te bi u slučaju znatnog pada ruskog BDP-a, kao posljedica sankcija, došlo i do znatnog usporavanja njemačke ekonomije. Posljedice za cijelu ekonomiju EU bile bi teško sagledive. “Činjenica je da je Njemačka motor europskog rasta. Sve što nanese bol njemačkoj ekonomiji ima potencijal da se proširi kroz cijelu Europu”, upozorila je Stephanie Hall iz savjetničke tvrtke Oxford Analytica.
Treba znati da nisu samo Nijemci jako izloženi u Rusiji. Slično se može reći i za krupni francuski biznis. Renault, Danone, Alstom... samo su neke od kompanija koje su, piše Bloomberg, već razvile krupne operacije u Rusiji. Predstavnici francuske kemijske industrije već su izrazili visoku razinu zabrinutosti. Rusija je toliko integrirana u europske ekonomske tokove da se u svakom njihovom dijelu mogu naći možebitne krupne posljedice.
Primjerice, ruski biznisi činili su čak 13 posto od 63 milijarde dolara ukupno prikupljenih kroz inicijalne javne ponude u Londonu u posljednjih pet godina. Europska poslovna zajednica posebno izražava zabrinutost zbog činjenice da Sjedinjene Države ni izdaleka nisu toliko izložene poslovima u Rusiji kao Europa te da bi stoga mogle inzistirati na puno žešćim sankcijama nego što bi to bilo prihvatljivo EU. Ukratko, nitko kao njemački biznismeni ne navijaju za smirivanje konflikta u Rusiji.
>>Europi će ruski plin trebati i nakon krimske krize
>>Sastanak moćnika u Haagu od G8 pretvoren u G7 jer je Rusija kažnjena
>>Rusiji bi više odgovarao kopneni rat, SAD-u prednost na moru i u zraku
zasto su sve "pravoslavne" zemlje medju najsiromasnijim, najdivljijim, netolerantnim, nerazvijenijim propalitetima u Europi?